Jezioro Masazir w Azerbejdżanie ma 10 km2 i zawiera duże stężenie chlorków i siarczanów. Sól pozyskiwano stąd od początku XIX w., ale dopiero w 2010 r. stanęła tu nowa fabryka. Zawartość soli w tych wodach oszacowano na 1735 tys. t. Jezioro Masazir w Azerbejdżanie ma 10 km2 i zawiera duże stężenie chlorków i siarczanów. Sól pozyskiwano stąd od początku XIX w., ale dopiero w 2010 r. stanęła tu nowa fabryka. Zawartość soli w tych wodach oszacowano na 1735 tys. t. Shutterstock
Środowisko

Piękna salina

Największe saliny Wysp Kanaryjskich znajdują się na Lanzarote. Salinas de Janubio dostarczają rocznie 2 tys. t soli. Położone są w lagunie oddzielonej od morza barierą z zastygłej lawy.Shutterstock Największe saliny Wysp Kanaryjskich znajdują się na Lanzarote. Salinas de Janubio dostarczają rocznie 2 tys. t soli. Położone są w lagunie oddzielonej od morza barierą z zastygłej lawy.
Choć brzmi jak imię eleganckiej damy, salina to miejsce pozyskiwania soli, najczęściej z wody morskiej. Niektóre z salin zachwycają wyglądem, zwłaszcza gdy spojrzymy na nie z lotu ptaka.

Skąd się bierze sól spożywcza, czyli chlorek sodu? W Polsce mamy kopalnie, a sól pozyskuje się rozmaitymi metodami, w tym górniczymi oraz poprzez ługowanie ze złoża (np. natryskuje się wodą ściany wyrobiska). Takie podziemne zasoby utworzyły się wiele milionów lat temu wskutek odparowania wody z płytkich basenów morskich lub zasolonych zbiorników śródlądowych.

Ale nie wszystkie państwa dysponują podziemnymi złożami soli. Decydują się więc na otrzymywanie jej z wody morskiej (rzadziej ze słonych jezior) poprzez odparowanie wody, najczęściej dzięki działaniu słońca w klimacie ciepłym i suchym (w klimacie umiarkowanym trzeba jeszcze zastosować konwencjonalne źródło energii).

Wiedza i Życie 1/2023 (1057) z dnia 01.01.2023; Inne spojrzenie; s. 10
Reklama