Szympans zwyczajny, najbliżej spokrewniony z człowiekiem hominid, symbol „ludzkich” zachowań w świecie dzikiej przyrody. Szympans zwyczajny, najbliżej spokrewniony z człowiekiem hominid, symbol „ludzkich” zachowań w świecie dzikiej przyrody. Nature/BE&W
Środowisko

Maść z muchy

Medyczne praktyki ­szympansów z Parku Narodowego Loango.qr-online.pl / materiały prasowe Medyczne praktyki ­szympansów z Parku Narodowego Loango.
Ostatnie lata przyniosły kolejną falę dowodów na inteligencję, pomysłowość i empatię dziko żyjących zwierząt, o które jeszcze nie tak dawno mało kto je podejrzewał. Zwierzęta potrafią zrobić np. leczniczą maść z owadów, kopać studnie, zapamiętać informacje na wiele lat czy wybrać narzędzie do polowania.

Równik, biegun czy strefa umiarkowana, zachowania tak różnych gatunków jak szympansy, niedźwiedzie polarne i sójki potwierdzają hipotezę Karola Darwina, że różnice między ludźmi a innymi zwierzętami nie mają charakteru jakościowego, tylko ilościowy. W 2019 r. wolontariuszka, która w ramach projektu badawczego Ozouga obserwowała szympansy w ich naturalnym środowisku w Parku Narodowym Loango w Gabonie, zauważyła pewnego dnia, jak jedna z samic wyjęła z pyska coś, co przeżuwała, a następnie przyłożyła do otwartej rany na nodze syna.

Wiedza i Życie 2/2023 (1058) z dnia 01.02.2023; Zoologia; s. 22
Reklama