Mgły upodobały sobie górskie okolice – czasami przybywają z daleka pod postacią niskich chmur stratus, czasami powstają lokalnie. Mgły upodobały sobie górskie okolice – czasami przybywają z daleka pod postacią niskich chmur stratus, czasami powstają lokalnie. Shutterstock
Środowisko

Mgła ma fatalną opinię, ale środowisko jej potrzebuje

Powstawanie czterech typów mgieł: 1 – lokalnie w wyniku wypromieniowania ciepła z gruntu podczas bezchmurnej nocy; 2 – wskutek zetknięcia ciepłego i wilgotnego powietrza z wychłodzonym gruntem; 3 – efekt kontaktu ciepłego deszczu przyniesionego przez ciepły front atmosferyczny z chłodną warstwą powietrza zalegającego przy gruncie; 4 – wyżej leżąca warstwa ciepłego powietrza zamyka mgłę w soczewce chłodnego powietrza.Shutterstock Powstawanie czterech typów mgieł: 1 – lokalnie w wyniku wypromieniowania ciepła z gruntu podczas bezchmurnej nocy; 2 – wskutek zetknięcia ciepłego i wilgotnego powietrza z wychłodzonym gruntem; 3 – efekt kontaktu ciepłego deszczu przyniesionego przez ciepły front atmosferyczny z chłodną warstwą powietrza zalegającego przy gruncie; 4 – wyżej leżąca warstwa ciepłego powietrza zamyka mgłę w soczewce chłodnego powietrza.
Wprost lub pośrednio przyczynia się do wielu nieszczęść. Ale na świecie są i takie miejsca, gdzie żywa przyroda byłaby o wiele uboższa, gdyby ją jej zabrano.

Wilgotne powietrze i spadek temperatury wymuszający kondensację pary wodnej – oto prosty przepis na pojawienie się przy gruncie mniej lub bardziej gęstej zawiesiny składającej się z kropelek wody, czyli mgły. Jest ona negatywną bohaterką wielu dramatycznych zdarzeń. Nie znoszą jej kierowcy, piloci, maszyniści i kapitanowie. Potrafi uprzykrzyć życie turystom górskim, a nawet je odebrać. Łatwo bowiem w niej zabłądzić. Nie tylko dlatego, że ogranicza widoczność, jest wilgotna, przenikliwie zimna i źle wpływa na psychikę piechura.

Wiedza i Życie 2/2023 (1058) z dnia 01.02.2023; Meteorologia; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Podstępna mgła"
Reklama