Ilustracja Thomas Pitilli
Środowisko

Czyje to narzędzia?

Małpie artefakty podobne do tych wykonywanych przez człowieka (poniżej) skłaniają nas do ponownej interpretacji niektórych enigmatycznych obrobionych kamieni. Ze szczególną uwagą powinniśmy przyjrzeć się domniemanym artefaktom ze stanowiska archeologicznego Pedra Furada w Brazylii, leżącego w pobliżu terenów zamieszkanych przez kapucynki w parku narodowym Serra da Capivara. Małpie artefakty podobne do tych wykonywanych przez człowieka (poniżej) skłaniają nas do ponownej interpretacji niektórych enigmatycznych obrobionych kamieni. Ze szczególną uwagą powinniśmy przyjrzeć się domniemanym artefaktom ze stanowiska archeologicznego Pedra Furada w Brazylii, leżącego w pobliżu terenów zamieszkanych przez kapucynki w parku narodowym Serra da Capivara.
Dziko żyjące małpy ogoniaste wykonują kamienne „narzędzia”, które zaskakująco przypominają artefakty wytwarzane przez wczesnych ludzi

Niewielka małpka bierze z ziemi kamień wielkości ziemniaka, ujmuje go w swą drobną dłoń, unosi wysoko nad głowę i rzuca nim z całej siły w inny kamień zagłębiony w glebie. Zwierzę z entuzjazmem ponawia swoje próby, a odłamki skały fruwają dookoła przy każdym uderzeniu. Te odłamki są wystarczająco ostre, by móc rozkroić mięso lub materiał roślinny, ale małpka nie zwraca na nie uwagi, z wyjątkiem jednego odłamka, który kładzie na kamieniu i próbuje go także rozbić. Niezależnie od jej intencji, efektem tych działań jest powstanie artefaktów nadzwyczaj podobnych do narzędzi kamiennych znajdowanych na niektórych stanowiskach archeologicznych.

Świat Nauki 2.2017 (300306) z dnia 01.02.2017; Skaner; s. 6
Reklama