A i B – jaja tytanozaura, z których pisklęta nie zdążyły się wykluć. C – jajo z otworem (strzałka), przez który wyszło pisklę. D i E – jaja zdeformowane pod naciskiem wyżej leżących skał. A i B – jaja tytanozaura, z których pisklęta nie zdążyły się wykluć. C – jajo z otworem (strzałka), przez który wyszło pisklę. D i E – jaja zdeformowane pod naciskiem wyżej leżących skał. Dhiman et al., 2023, PLOS ONE, CC-BY 4.0
Środowisko

Wylęgarnia olbrzymów

Argentynozaur – prawdopodobnie największy z tytanozaurów (i w ogóle największe znane zwierzę lądowe) – zamieszkiwał Amerykę Południową ok. 90 mln lat temu.Shutterstock Argentynozaur – prawdopodobnie największy z tytanozaurów (i w ogóle największe znane zwierzę lądowe) – zamieszkiwał Amerykę Południową ok. 90 mln lat temu.
W centralnej części Indii odnaleziono w jednym miejscu kolonię lęgową tytanozaurów.

Swego czasu tytanozaury nie miały sobie równych na Ziemi pod względem rozmiarów. Należały do tego samego rodu co bardziej znane od nich diplodoki czy brontozaury. Jak wszystkie zauropody żywiły się pokarmem roślinnym, miały małe głowy, długie szyje i równie długie ogony. Zamieszkiwały południowe lądy – Amerykę Południową, Afrykę, Indie, Australię i być może też Antarktydę, tworzące w erze mezozoicznej jeden kontynent zwany Gondwaną. Pod koniec ery mezozoicznej, tuż przed katastrofą, która zadała śmiertelny cios wszystkim dinozaurom, tytanozaury były największymi zwierzętami na globie.

Wiedza i Życie 3/2023 (1059) z dnia 01.03.2023; Sygnały; s. 8
Reklama