Ilustracja Jan Kallwejt
Środowisko

Raport „Nature”. Gospodarka o obiegu zamkniętym: Pogmatwany żywot plastiku

Prototypowa jednostka sortująca testowana przez inicjatywę inteligentnego pakowania HolyGrail 2.0 mogłaby usprawnić segregację plastikowych odpadów.Digital Watermarks Initiative Holygrail 2.0 Prototypowa jednostka sortująca testowana przez inicjatywę inteligentnego pakowania HolyGrail 2.0 mogłaby usprawnić segregację plastikowych odpadów.
Gospodarka o obiegu zamkniętym tworzywami sztucznymi będzie wymagała skoordynowanych wysiłków w zakresie zwiększenia recyklingu, bardziej przemyślanego projektowania i planowania, przejścia na zasoby odnawialne i zaprzestania produkcji przedmiotów jednorazowego użytku

W drogerii w São Paulo w Brazylii można nabyć mydelniczkę. Gładki przedmiot o zaokrąglonym kształcie w kolorze złamanej bieli, przypominają cy otoczak, to tylko jedna z milionów plastikowych mydelniczek oferowanych w sklepach na całym świecie. Ale choć większość tworzyw sztucznych jest wytwarzana z ropy naftowej, część plastiku w tej mydelniczce powstała z metanu uzyskanego w zakładzie uzdatniania wody w Kalifornii.

W bioreaktorze wysokości 10 m bakterie znane jako metanotrofy przekształciły metan w cząsteczkę o nazwie poli(3-hydroksymaślan), czyli P3HB.

Świat Nauki 4.2023 (300380) z dnia 01.04.2023; Raport specjalny: Gospodarka o obiegu zamkniętym; s. 40
Reklama