Błyskowe ogrzewanie Joule’a to proces, który pozwala wydobyć cenne metale ziem rzadkich z odpadów elektronicznych. Błyskowe ogrzewanie Joule’a to proces, który pozwala wydobyć cenne metale ziem rzadkich z odpadów elektronicznych. Jeff Fitlow, Rice Univ.
Środowisko

Raport „Nature”. Gospodarka o obiegu zamkniętym: Kłopotliwe e-odpady

Nie ma szybkich i łatwych rozwiązań trwającego obecnie globalnego kryzysu związanego z odpadami elektronicznymi, lecz połączenie rozwiązań technicznych i politycznych może przyczynić się do ograniczenia szkód.

Twój smartfon zaczyna swój rynkowy żywot elegancko zapakowany w starannie zaprojektowane pudełko. Istnieje jednak duża szansa, że jego koniec będzie smutniejszy.

Jeśli nie trafi do szuflady z rupieciami, najprawdopodobniej wyląduje na wysypisku z innymi domowymi odpadami, gdzie będą z niego powoli wydostawać się do gleby i wód gruntowych toksyczne związki chemiczne. Albo co gorsza, może zostać wysłany do innego kraju, gdzie marnie opłacani pracownicy ręcznie rozłożą go na części, aby odzyskać cokolwiek wartościowego, a resztę spalą lub zakopią, narażając przy tym zdrowie nie tylko swoje, ale i społeczności, w której żyją.

Świat Nauki 4.2023 (300380) z dnia 01.04.2023; Raport specjalny: Gospodarka o obiegu zamkniętym; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Kłopotliwe e-odpady"
Reklama