Shutterstock
Środowisko

Precesja – bicz boży

Na początku holocenu, przed 11–12 tys. lat, pojawili się pierwsi rolnicy. Tak zaczęła się rewolucja, która doprowadziła do powstania pierwszych stałych osad, potem miast, a na końcu państw.Indigo Na początku holocenu, przed 11–12 tys. lat, pojawili się pierwsi rolnicy. Tak zaczęła się rewolucja, która doprowadziła do powstania pierwszych stałych osad, potem miast, a na końcu państw.
Ucieczka deszczu i ekspansja pustyń zmusiły naszych przodków do stworzenia pierwszych wielkich cywilizacji starożytności. Kto by pomyślał, że odpowiada za to chybotliwa oś Ziemi.

Raj ma swoją naukową nazwę. Brzmi ona „holoceńskie optimum klimatyczne”. Gdy przed mniej więcej 12 tys. lat ciepło ostatecznie wygrało pojedynek z zimnem, doprowadzając do zakończenia plejstocenu, czyli epoki lodowej, szybko rosnące temperatury powietrza na Ziemi błyskawicznie rozprawiły się z resztkami lądolodów, które wcześniej zajmowały znaczne obszary Europy, Azji i Ameryki Północnej. Długo nie wiedziano, jak nazwać ów okres polodowcowy. W XIX w. mówiono o nim po prostu „najnowszy” lub też „postglacjalny”.

Wiedza i Życie 4/2023 (1060) z dnia 01.04.2023; Geofizyka; s. 16
Reklama