Widok z lotu ptaka na Cascate del Mulino – naturalne baseny termalne w pobliżu Manciano w Toskanii. Widok z lotu ptaka na Cascate del Mulino – naturalne baseny termalne w pobliżu Manciano w Toskanii. Shutterstock
Środowisko

Gorący zdrój

Przekrój geologiczny pokazujący, jak powstały słynne złoża trawertynu w Tivoli pod Rzymem.Infografika: Adrianna Śliwińska Przekrój geologiczny pokazujący, jak powstały słynne złoża trawertynu w Tivoli pod Rzymem.
Ciepło ucieka z wnętrza Ziemi rozmaitymi drogami, także wraz z wodą wypływającą ze skał na powierzchnię. Tak właśnie powstają cieplice, czyli gorące źródła, z których ludzie korzystają na różne sposoby od tysięcy lat.

Koloseum, kolumnada na placu św. Piotra, także wspaniała fasada bazyliki św. Piotra czy też słynna fontanna Di Trevi – co łączy te dzieła architektury, których daty powstania obejmują prawie 2 tys. lat? Owszem, wszystkie znajdują się w Rzymie. Ale co jeszcze? Materiał budowlany. Wszystkie wzniesiono z trawertynu – białej skały wapiennej, wydobywanej w kamieniołomach znajdujących się ok. 25 km na wschód od Wiecznego Miasta, w pobliżu miejscowości Tivoli. Pochodzący stamtąd trawertyn posłużył starożytnym Rzymianom także do budowy akweduktów.

Wiedza i Życie 6/2023 (1062) z dnia 01.06.2023; Geologia; s. 34
Reklama