Albuca spiralis należy do rodziny szparagowatych. Ma spiralnie poskręcane (zazwyczaj gładkie) liście i w internecie bywa nazywana rośliną sprężynką. Pochodzi z Afryki Południowej. Na stopień skręcenia wpływa m.in. ilość światła docierającego do liści, gdy zaczynają rosnąć. Lubi nasłonecznione miejsca. Albuca spiralis należy do rodziny szparagowatych. Ma spiralnie poskręcane (zazwyczaj gładkie) liście i w internecie bywa nazywana rośliną sprężynką. Pochodzi z Afryki Południowej. Na stopień skręcenia wpływa m.in. ilość światła docierającego do liści, gdy zaczynają rosnąć. Lubi nasłonecznione miejsca. Shutterstock
Środowisko

Egzotyka w domu

Flesz.

Rośliny o niezwykłych formach możemy oglądać już nie tylko podczas egzotycznych wakacji. Teraz kupimy w Polsce ich nasiona czy sadzonki. Więc jeśli ktoś lubi podziwiać piękne okazy w środowisku naturalnym, niech zwróci uwagę na poniższe gatunki. Innych zachęcamy do wypróbowania swoich sił w hodowli zielonych ślicznotek pochodzących z całego świata.

Salaka (oszplina) pochodzi z Azji Południowo- -Wschodniej. Palma ta uprawiana jest dla smacznych owoców. Okres kiełkowania to 2–6 mies. W warunkach domowych salaka osiąga 2–3 m wysokości. Stawiamy ją w jasnym i ciepłym miejscu. Największym wrogiem rośliny są ziemiórki.ShutterstockSalaka (oszplina) pochodzi z Azji Południowo- -Wschodniej. Palma ta uprawiana jest dla smacznych owoców. Okres kiełkowania to 2–6 mies. W warunkach domowych salaka osiąga 2–3 m wysokości. Stawiamy ją w jasnym i ciepłym miejscu. Największym wrogiem rośliny są ziemiórki.

Krąpiel Chantriera występuje w Azji, gdzie spożywa się jej młode liście. Wyciąg z kłącza ma działanie przeciwbólowe. W Polsce można uprawiać roślinę w szklarni lub w domu. Nazywana kwiatem nietoperzem lub kocim kwiatem. Przychylam się do tej drugiej nazwy.ShutterstockKrąpiel Chantriera występuje w Azji, gdzie spożywa się jej młode liście. Wyciąg z kłącza ma działanie przeciwbólowe. W Polsce można uprawiać roślinę w szklarni lub w domu. Nazywana kwiatem nietoperzem lub kocim kwiatem. Przychylam się do tej drugiej nazwy.

Eukaliptus tęczowy pochodzi z Filipin i Indonezji. W uprawie doniczkowej rośliny można od wiosny do jesieni wystawiać na zewnątrz. Wymaga słonecznego stanowiska. Szybko rośnie, więc trzeba go przycinać. Nadaje się na bonsai. Wielobarwna kora pojawia się w miarę dojrzewania rośliny. Nasiona są tanie.ShutterstockEukaliptus tęczowy pochodzi z Filipin i Indonezji. W uprawie doniczkowej rośliny można od wiosny do jesieni wystawiać na zewnątrz. Wymaga słonecznego stanowiska. Szybko rośnie, więc trzeba go przycinać. Nadaje się na bonsai. Wielobarwna kora pojawia się w miarę dojrzewania rośliny. Nasiona są tanie.

Musa acuminata to bananowiec karłowaty pochodzący z południowej Azji. Dał początek wielu obecnie uprawianym odmianom bananów konsumpcyjnych. Dorasta do 2 m wysokości. Nie jest drzewem. Jego pseudołodyga składa się ze ściśle zwiniętych pochew liściowych. Jadalne są młode liście oraz owoce (mogą zawiązać się w naszym klimacie, ale wtedy roślina mateczna obumiera, a dalszą uprawę prowadzi się z odrostów). Wymaga bardzo jasnego stanowiska z bezpośrednią operacją słoneczną przez kilka godzin dziennie. Kwiatostanu możemy się spodziewać po 4–5 latach uprawy.ShutterstockMusa acuminata to bananowiec karłowaty pochodzący z południowej Azji. Dał początek wielu obecnie uprawianym odmianom bananów konsumpcyjnych. Dorasta do 2 m wysokości. Nie jest drzewem. Jego pseudołodyga składa się ze ściśle zwiniętych pochew liściowych. Jadalne są młode liście oraz owoce (mogą zawiązać się w naszym klimacie, ale wtedy roślina mateczna obumiera, a dalszą uprawę prowadzi się z odrostów). Wymaga bardzo jasnego stanowiska z bezpośrednią operacją słoneczną przez kilka godzin dziennie. Kwiatostanu możemy się spodziewać po 4–5 latach uprawy.

Palecznik chiński pochodzi z południowo- -wschodniej Azji. Dorasta do 2 m wysokości w warunkach ogrodowych. Ma ładne liście i ozdobne niebieskawe owoce, przypominające ludzkie palce – w Chinach spożywane, choć w smaku mdłe. Wymaga miejsca ciepłego i słonecznego, osłoniętego przed wiatrem. Młode okazy lepiej okrywać na zimę.ShutterstockPalecznik chiński pochodzi z południowo- -wschodniej Azji. Dorasta do 2 m wysokości w warunkach ogrodowych. Ma ładne liście i ozdobne niebieskawe owoce, przypominające ludzkie palce – w Chinach spożywane, choć w smaku mdłe. Wymaga miejsca ciepłego i słonecznego, osłoniętego przed wiatrem. Młode okazy lepiej okrywać na zimę.

Hioforba butelkowa (maskarena flaszowa) pochodzi z Mauritiusa, gdzie stała się rzadka, bo zniszczyły ją wprowadzone tam w latach 20. ub.w. kozy i króliki. Jej kłodzina (tak nazywa się specyficznie zbudowany pień palmy) przypomina kształtem butelkę, co wygląda tak ciekawie, że stała się rośliną ozdobną. Nadaje się do każdego wnętrza. Nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego i lubi dużą wilgotność.IndigoHioforba butelkowa (maskarena flaszowa) pochodzi z Mauritiusa, gdzie stała się rzadka, bo zniszczyły ją wprowadzone tam w latach 20. ub.w. kozy i króliki. Jej kłodzina (tak nazywa się specyficznie zbudowany pień palmy) przypomina kształtem butelkę, co wygląda tak ciekawie, że stała się rośliną ozdobną. Nadaje się do każdego wnętrza. Nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego i lubi dużą wilgotność.

Zgłowień (możdżeniec) należy do sagowców i pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej. „Owoc” na zdjęciu to szyszka żeńska. Nasiona są w niej ściśnięte, dlatego mają kanciasty kształt. Encephalartos ferox to jeden z najpopularniejszych sagowców uprawnych (łodyga zawiera dużo skrobi). Nasiona można dostać na pewnym portalu, jedno kosztuje ok. 30 zł.ShutterstockZgłowień (możdżeniec) należy do sagowców i pochodzi z Afryki Subsaharyjskiej. „Owoc” na zdjęciu to szyszka żeńska. Nasiona są w niej ściśnięte, dlatego mają kanciasty kształt. Encephalartos ferox to jeden z najpopularniejszych sagowców uprawnych (łodyga zawiera dużo skrobi). Nasiona można dostać na pewnym portalu, jedno kosztuje ok. 30 zł.

Dawidia chińska, czyli drzewo chusteczkowe albo drzewo duchów – w zależności od tego, co nasza wyobraźnia widzi na gałęziach; tak naprawdę to podsadki kwiatów. W naszym klimacie dorasta do 8–10 m. Odporna na szkodniki i choroby. Młode okazy są wrażliwe na mróz. Wymaga słonecznego lub lekko cienistego stanowiska. Można kupić metrowe drzewko mniej więcej za 120 zł. Dawidia pochodzi z lasów na granicy Chin i Tybetu.ShutterstockDawidia chińska, czyli drzewo chusteczkowe albo drzewo duchów – w zależności od tego, co nasza wyobraźnia widzi na gałęziach; tak naprawdę to podsadki kwiatów. W naszym klimacie dorasta do 8–10 m. Odporna na szkodniki i choroby. Młode okazy są wrażliwe na mróz. Wymaga słonecznego lub lekko cienistego stanowiska. Można kupić metrowe drzewko mniej więcej za 120 zł. Dawidia pochodzi z lasów na granicy Chin i Tybetu.

Psianka melonowa. Tak jak pomidor należy do rodziny psiankowatych. Osiąga do 1,5 m wysokości. Pochodzi z Peru. Kwiaty ma niebieskofioletowe, podobne do ziemniaka, a owoce w fioletowe paski, osiągające do 0,5 kg. Niedojrzałe owoce przypominają w smaku ogórek, a dojrzałe – połączenie ananasa z melonem. Nadaje się jako ozdoba na balkony i tarasy.ShutterstockPsianka melonowa. Tak jak pomidor należy do rodziny psiankowatych. Osiąga do 1,5 m wysokości. Pochodzi z Peru. Kwiaty ma niebieskofioletowe, podobne do ziemniaka, a owoce w fioletowe paski, osiągające do 0,5 kg. Niedojrzałe owoce przypominają w smaku ogórek, a dojrzałe – połączenie ananasa z melonem. Nadaje się jako ozdoba na balkony i tarasy.

Pielgrzan madagaskarski pochodzi z… Madagaskaru. Kiedyś sądzono, że jego pióropusz układa się w orientacji wschód–zachód, i dlatego zwano go drzewem kompasowym. Nie jest palmą. Należy do rodziny strelicjowatych. Zimować musi w domu.ShutterstockPielgrzan madagaskarski pochodzi z… Madagaskaru. Kiedyś sądzono, że jego pióropusz układa się w orientacji wschód–zachód, i dlatego zwano go drzewem kompasowym. Nie jest palmą. Należy do rodziny strelicjowatych. Zimować musi w domu.

Kokornak olbrzymi to pnącze z Brazylii, wytwarzające bardzo duże kwiaty. U nas uprawa jest możliwa tylko w ciepłych pomieszczeniach o znacznej wilgotności (np. oranżerie). Dla kiełkujących nasion możemy zrobić miniszklarenkę z przezroczystej butelki.ShutterstockKokornak olbrzymi to pnącze z Brazylii, wytwarzające bardzo duże kwiaty. U nas uprawa jest możliwa tylko w ciepłych pomieszczeniach o znacznej wilgotności (np. oranżerie). Dla kiełkujących nasion możemy zrobić miniszklarenkę z przezroczystej butelki.

Wiedza i Życie 7/2023 (1063) z dnia 01.07.2023; Inne spojrzenie; s. 12
Reklama