Niektóre ptaki, jak ten maskonur, mogą zakładać gniazda w norach pod ziemią. Niektóre ptaki, jak ten maskonur, mogą zakładać gniazda w norach pod ziemią. Nature/BE&W
Środowisko

Gniazda we wnętrzu Ziemi

Ohary czasami zasiedlają nory, w których kiedyś mieszkały lisy lub króliki.Shutterstock Ohary czasami zasiedlają nory, w których kiedyś mieszkały lisy lub króliki.
Nie wszystkie ptaki budują gniazda na drzewach, w dziuplach czy na ziemi. Są też takie gatunki, które jaja składają w ciemnych jaskiniach, głębokich jamach, a nawet pod ziemią, w króliczych norach.

Współczesne badania wskazują, że ptaki powstały z dinozaurów. Ich zdobyczą ewolucyjną okazały się pióra, które gwarantowały im utrzymanie stałej temperatury ciała, a później pozwoliły na wzbicie się w przestworza. Kiedy opanowały technikę aktywnego lotu, mogły z łatwością łowić owady oraz zjadać znajdujące się na szczytach drzew owoce, niedostępne dla zwierząt żyjących na ziemi. Aby swobodnie manewrować w powietrzu, ptaki musiały jednak zmniejszyć masę ciała oraz zrezygnować z dodatkowego balastu, jakim były zęby oraz ciężkie kości.

Wiedza i Życie 7/2023 (1063) z dnia 01.07.2023; Ornitologia; s. 50
Reklama