Młode wodosytki płaskogłowe muszą przeobrazić się z kijanki w dorosłą żabę, zanim wyschną sezonowe zbiorniki wodne. Młode wodosytki płaskogłowe muszą przeobrazić się z kijanki w dorosłą żabę, zanim wyschną sezonowe zbiorniki wodne. Nature/BE&W
Środowisko

Pustynne płazy

Salamandry Batrachoseps major zamieszkują suche obszary Ameryki. Jaja składają w wilgotnych norach.Shutterstock Salamandry Batrachoseps major zamieszkują suche obszary Ameryki. Jaja składają w wilgotnych norach.
Płazy kojarzymy głównie ze środowiskiem wilgotnym. Są jednak takie gatunki, które żyją na pustyniach.

Przodkowie dzisiejszych płazów byli pierwszymi kręgowcami, które opuściły wodę i zaczęły prowadzić lądowy tryb życia. Mimo możliwości polowania na lądzie i umiejętności oddychania powietrzem atmosferycznym cały czas musieli przebywać blisko zbiorników wodnych. Woda zapewniała im odpowiednie nawilżenie delikatnej skóry oraz stanowiła jedyne miejsce składania jaj i rozwoju młodych, które po wykluciu miały postać wolno pływającej larwy. Mogłoby się więc wydawać, że pustynia czy półpustynia nie jest miejscem, gdzie przetrwają jakiekolwiek płazy.

Wiedza i Życie 10/2023 (1066) z dnia 01.10.2023; Herpetologia; s. 30