Rdzawogłowik. Rdzawogłowik. Minden Pictures
Środowisko

Trucie piórami to metoda kolejnych dwóch gatunków ptaków

Papuasi z Nowej Gwinei nazywają te ptaki „pikantnymi”. Kiedy ekolog ewolucyjny z Københavns Universitet Kasun Bodawatta wziął w ręce pióra należące fletówki królewskiej i rdzawogłowika, jego oczy zaszły mgłą, jakby obierał cebulę. Dla niego była to pierwsza taka sytuacja.

Pierwsze trujące ptaki na wyspie zostały opisane w roku 1992 i od tego czasu lista wydłużyła się o kilka nowych gatunków. Na powierzchni ich piór i skóry występują te same silne neurotoksyny, które spotykamy u południowoamerykańskich żab, zwanych drzewołazami. Gdy substancje te, czyli batrachotoksyny, przyłączą się do białek sodowego kanału jonowego neuronów, wywołują niekontrolowaną kaskadę wyładowań. Znaczne dawki tych substancji mogą powodować paraliż mięśni, a nawet prowadzić do śmierci.

W artykule zamieszczonym w „Molecular Ecology” Bodawatta wraz z ekologiem Knudem Jønssonem z duńskiego Muzeum Historii Naturalnej i współpracownikami zidentyfikowali dwa nowe gatunki toksycznych ptaków i wykazali, że każdy z nich niezależnie wykształcił odporność na batrachotoksyny poprzez mutacje białek w miejscach, gdzie normalnie dochodzi do ich połączenia z tymi truciznami.

Świat Nauki 10.2023 (300386) z dnia 01.10.2023; Skaner; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Toksyczne pióra"
Reklama