Mysz z gatunku Phyllotis vaccarum zamieszkuje płaskowyż wulkaniczny Puna de Atacama na pograniczu Chile i Argentyny. Mysz z gatunku Phyllotis vaccarum zamieszkuje płaskowyż wulkaniczny Puna de Atacama na pograniczu Chile i Argentyny. Marcial Quiroga-Carmona
Środowisko

Zmumifikowane myszy

Jeden z członków zespołu badawczego na szczycie Ojos del Salado, mającym 6893 m n.p.m. (Puna de Atacama).Mario Pérez Mamani Jeden z członków zespołu badawczego na szczycie Ojos del Salado, mającym 6893 m n.p.m. (Puna de Atacama).
Odnaleziono je na szczytach andyjskich wulkanów.

Odkrycie zdumiewa, bo do tej pory uważano, że srogi ekosystem wysokich partii Andów – o ujemnych temperaturach, ubogi w roślinność, wodę i tlen – nie jest zamieszkiwany przez żadne ssaki. Co ciekawe, warunki panujące w tej krainie skał, lodu i śniegu przypominają środowisko Marsa, a NASA wybrała szczyty płaskowyżu Puna de Atacama do przeprowadzania ćwiczeń poszukiwania życia na obcej planecie.

Jak zatem w to wyjątkowo niegościnne miejsce trafiły niewielkie gryzonie? Do tej pory uważano, że zwierzęta zostały zawleczone tam przez Inków w ramach rytuału ofiarnego.

Wiedza i Życie 12/2023 (1068) z dnia 01.12.2023; Sygnały; s. 10
Reklama