Silne El Niño podgrzewa glob i w jednych regionach świata zaostrza susze, a do innych sprowadza ulewy. Silne El Niño podgrzewa glob i w jednych regionach świata zaostrza susze, a do innych sprowadza ulewy. Shutterstock
Środowisko

Powrót króla El Niño

Świątynia Angkor Wat w Kambodży – świadectwo potęgi dawnej stolicy Khmerów, do której upadku w XV w. przyczynił się klimat.Shutterstock Świątynia Angkor Wat w Kambodży – świadectwo potęgi dawnej stolicy Khmerów, do której upadku w XV w. przyczynił się klimat.
Rządząca oceanami przez trzy lata chłodna La Niña wycofała się dyskretnie na jakiś czas, ustępując miejsca gorącemu El Niño, który podnosi średnie temperatury na globie do wartości, jakich nigdy wcześniej na Ziemi nie zmierzono.

Wielkie aglomeracje w czasach swojego rozkwitu wydają się nieśmiertelne. Patrząc na Londyn, Nowy Jork, Paryż czy Tokio, trudno je sobie wyobrazić jako prowincjonalne dziury bez większego znaczenia politycznego i ekonomicznego. A tak właśnie stało się z Angkor. Założone przez Khmerów w IX w. miasto było przez wiele wieków centrum prężnej cywilizacji, która promieniowała na całe Indochiny. W XII i XIII w., u szczytu potęgi, mogło liczyć milion ludzi. W średniowieczu tworzyło prawdopodobnie największy zurbanizowany obszar świata.

Wiedza i Życie 2/2024 (1070) z dnia 01.02.2024; Klimat; s. 66
Reklama