Gąsienica bielinka kapustnika (Pieris brassicae) opuszczająca jajo przez wygryziony otwór. Gąsienica bielinka kapustnika (Pieris brassicae) opuszczająca jajo przez wygryziony otwór. SPL / Indigo
Środowisko

Ale jaja!

Misternie rzeźbione jajo warcabnika ślazowca (Carcharodus alceae) można znaleźć m.in. na liściach malwy ogrodowej.Izabela i Marcin Sielezniew Misternie rzeźbione jajo warcabnika ślazowca (Carcharodus alceae) można znaleźć m.in. na liściach malwy ogrodowej.
Nawet najbardziej niezwykłe ptasie jaja wydają się nudne i banalne w porównaniu z jajami motyli, które są nie tylko zdecydowanie różnorodniejsze kolorystycznie, ale zaskakują też bogactwem kształtów.

Jednym z częstszych motywów na obrazach Salvadora Dali były ptasie jaja, ale jeśli przyjrzymy się niektórym jajom motyli, mamy surrealizm na żywo! Wystarczy spojrzeć na rozmaitość kształtów od klasycznej formy jaja przez niemal idealnie kuliste, mniej lub bardziej spłaszczone, beczułkowate, wrzecionowate po takie oryginały jak jaja niektórych latalców przypominające miniaturowe cegły. Kolejna rzecz to faktura. Gładkie jaja w świecie motyli to rzadkość, zazwyczaj pokrywają je mniejsze lub większe wypukłości czy wgłębienia.

Wiedza i Życie 4/2024 (1072) z dnia 01.04.2024; Inne spojrzenie; s. 12
Reklama