Lençóis Maranhenses – najwilgotniejsza pustynia świata – znajduje się w północno- -wschodniej Brazylii w pobliżu Oceanu Atlantyckiego. W porze deszczowej obniżenia pomiędzy wydmami wypełnia woda. Lençóis Maranhenses – najwilgotniejsza pustynia świata – znajduje się w północno- -wschodniej Brazylii w pobliżu Oceanu Atlantyckiego. W porze deszczowej obniżenia pomiędzy wydmami wypełnia woda. Shutterstock
Środowisko

Piaszczysta symfonia, czyli buczenie, dudnienie i piszczenie wydm

Pierwsze próby zrozumienia tego fenomenu podjęto w XIX w. Zwrócono wówczas uwagę, że dźwięki wyśpiewywane przez pustynię mogą mieć różną wysokość. Te niskie jednym kojarzyły się z gregoriańskim chórem, innym – z buczeniem roju pszczół lub z brzmieniem didgeridoo.

Podróżujący w XIII w. przez pustynię Gobi wenecki kupiec Marco Polo relacjonował, że w pewnym momencie powietrze wypełniło się „dźwiękami rozmaitych instrumentów muzycznych, w tym dudnieniem bębnów”. Dziwne odgłosy, czasami przypominające zawodzenia, a innym razem szczęk broni, były słyszalne w dzień i w nocy. Wędrowcy z Europy doszli do wniosku, że to jakieś demony lub duchy próbowały ich zniechęcić do dalszej podróży na wschód albo też zdezorientować i sprawić, aby pogubili drogę.

Wiedza i Życie 6/2024 (1074) z dnia 01.06.2024; Geomorfologia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Piaszczysta symfonia"
Reklama