Wulkanicznie jeziora Sete Cidades na São Miguel – największej wyspie Azorów. Wulkanicznie jeziora Sete Cidades na São Miguel – największej wyspie Azorów. Shutterstock
Środowisko

Pożyteczne wulkany

Krajobraz pustyni Registan w południowym Afganistanie.Alamy/Indigo Krajobraz pustyni Registan w południowym Afganistanie.
Korzyści z ich istnienia mogą być rozliczne – od bardzo praktycznych, jak pumeks, cenne metale, ogrzewanie domów czy żyzna gleba, po niematerialne, jak ośrodki wierzeń religijnych.

Nad piaszczystą pustynią Registan w południowym Afganistanie góruje nieczynny wulkan Khanneshin. Po raz ostatni dymił 600 tys. lat temu. Wydobywała się z niego lawa o unikalnym składzie chemicznym, zdominowanym przez węglany. Ziemskie wulkany tryskają głównie krzemianami, stanowiącymi główny składnik skorupy i płaszcza ziemskiego. Natomiast skały węglanowe, chociażby popularne wapienie, powstają zwykle na dnie mórz.

Niezwykle rzadko zdarza się, aby wylewały się z wnętrza globu. Obecnie na Ziemi czynny jest tylko jeden taki wulkan – to wyniosły Ol Doinyo Lengai w Tanzanii, święta góra Masajów.

Wiedza i Życie 12/2024 (1080) z dnia 01.12.2024; Geografia; s. 46
Reklama