Pierwsze skarbonki robiono z gliny. Choć z biegiem lat powstało wiele nowych materiałów, skarbonki wykonane tradycyjną techniką wciąż mają swoich zwolenników… Pierwsze skarbonki robiono z gliny. Choć z biegiem lat powstało wiele nowych materiałów, skarbonki wykonane tradycyjną techniką wciąż mają swoich zwolenników… cornfield / Shutterstock
Struktura

Świnka z kasą

W wietnamskiej prowincji Binh Duong powstają ręcznie malowane świnki skarbonki. Te kolorowe prosięta służą także do zabawy.Quang Nguyen Vinh/Shutterstock W wietnamskiej prowincji Binh Duong powstają ręcznie malowane świnki skarbonki. Te kolorowe prosięta służą także do zabawy.
Jak to się stało, że to właśnie świnki – choć zazwyczaj kojarzone z brudem i niechlujstwem – stały się najbardziej znanym i najczęściej produkowanym kształtem skarbonki?

Wkrótce po wynalezieniu pierwszych monet ludzie zaczęli szukać odpowiednich pojemników do bezpiecznego przechowywania pieniędzy. Podczas wykopalisk (przeprowadzanych przede wszystkim na terenach starożytnej Grecji, Rzymu i Chin) archeolodzy znaleźli wiele służących do tego przedmiotów – w tym te będące prekursorami współczesnych skarbonek. Nie miały jeszcze kształtu prosiaczka, najczęściej nie posiadały też niemal zawsze spotykanego dziś zamknięcia, przez które swobodnie możemy wyjmować oszczędności.

Wiedza i Życie 5/2016 (977) z dnia 01.05.2016; Historia; s. 58
Reklama