Wizualizacja przedstawia przemieszczanie się osób w aglomeracji Wielkiego Bostonu na podstawie danych z telefonów komórkowych. Gęstość linii wskazuje na liczbę wizytujących, a kolor na częstość wizyt. Wizualizacja przedstawia przemieszczanie się osób w aglomeracji Wielkiego Bostonu na podstawie danych z telefonów komórkowych. Gęstość linii wskazuje na liczbę wizytujących, a kolor na częstość wizyt. MIT SenseableCity Laboratory
Struktura

Matematyka: projektowanie według prawa wizytowania

Między liczbą osób obecnych w danej lokalizacji a odległością, jaką przebyli, aby się tam dostać, i częstością podróży do tego miejsca – występuje zależność znana jako prawo odwrotnych kwadratów.

Może się wydawać, że osoby znajdujące się w danej chwili w centrum miasta są przypadkowym zbiorem jednostek. Z nowych badań wynika jednak, że wzorce przemieszczania się ludzi w miastach podlegają prostej zależności matematycznej i w rzeczywistości są w znacznym stopniu przewidywalne, a to może pomóc w optymalizowaniu koncepcji urbanistycznych oraz ulepszaniu modeli rozprzestrzeniania się chorób.

Badając zanonimizowane dane z telefonów komórkowych, naukowcy odkryli, że między liczbą osób obecnych w danej lokalizacji a odległością, jaką przebyli, aby się tam dostać, i częstością podróży do tego miejsca – występuje zależność znana jako prawo odwrotnych kwadratów.

Świat Nauki 11.2021 (300363) z dnia 01.11.2021; Skaner; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak się ruszasz, tak zamieszkasz"
Reklama