Ilustracja Maria Corte
Struktura

Ciemna materia: miniony pomogą rozwiązać jej zagadkę

Krążące miony: Cząstki badane w eksperymencie Muon g−2 poruszają się po orbicie kołowej wewnątrz pierścienia o średnicy około 15 m.Reidar Hahn Fermi National Accelerator Laboratory Krążące miony: Cząstki badane w eksperymencie Muon g−2 poruszają się po orbicie kołowej wewnątrz pierścienia o średnicy około 15 m.
Obserwując skutki działania cząstek wirtualnych, uda się być może rozwikłać zagadkę ciemnej materii, a nawet odkryć nieznane dotąd siły w przyrodzie.

Kiedy lata temu skończyłam staż naukowy w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN), w drogę powrotną wyruszyłam koleją wysokich prędkości. Gdy tylko przekroczyłam granicę między Szwajcarią a Niemcami, moją uwagę przykuły widziane przez okno scenki, które błyskawicznie przesuwały się przed moimi oczami: tu para młodych tulących się na opustoszałym peronie, po chwili starszy mężczyzna przy zardzewiałej ciężarówce bez koła, a za moment dwie nastolatki brodzące w stawie. Obrazy pojawiały się i znikały, co jednak wystarczyło, by pobudzić wyobraźnię.

Świat Nauki 11.2021 (300363) z dnia 01.11.2021; Fizyka cząstek; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Miniony: nowy porządek w Kosmosie"
Reklama