Schemat działania stellaratora. Plazma (żółta) jest otoczona przez nadprzewodzące magnesy (niebieskie). Schemat działania stellaratora. Plazma (żółta) jest otoczona przez nadprzewodzące magnesy (niebieskie). Indigo
Struktura

Fuzja termojądrowa? Jak psyjedzie, to będzie

Dopiero ujarzmienie syntezy jądrowej będzie prawdziwym przełomem w energetyce. Ale od kilkudziesięciu lat jest niezmiennie odległa o ćwierć wieku.

Jako nastolatek byłem zafascynowany fizyką, w tym energią termojądrową. Pamiętam, jak w jakiejś książce wydanej pod koniec lat 60. wyczytałem, że już niebawem – najprawdopodobniej za 20–25 lat – zyskamy dostęp do praktycznie nieograniczonych zasobów energii pochodzącej z tego źródła. Minęło jednak o wiele więcej lat i chociaż naukowcy co rusz donoszą o kolejnych osiągnięciach, wciąż nam się to nie udało. Nic dziwnego więc, że wśród ludzi zajmujących się tą tematyką zawodowo krąży dowcip, że w dziedzinie fuzji jądrowej jest tylko jedna naprawdę stała wartość: niezależnie od tego, kiedy się pisze o jej komercyjnym wykorzystaniu, horyzontem czasowym jest właśnie 20–25 lat.

Wiedza i Życie 3/2022 (1047) z dnia 01.03.2022; Fizyka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Fuzja jądrowa"
Reklama