Shutterstock
Struktura

Łowcy ELF-ów

Źródłem fal elektromagnetycznych (zielone, niebieskie i czerwone krzywe) o skrajnie niskich częstotliwościach są silne wyładowania atmosferyczne.NASA Źródłem fal elektromagnetycznych (zielone, niebieskie i czerwone krzywe) o skrajnie niskich częstotliwościach są silne wyładowania atmosferyczne.
Dzięki nim można ustalić rozkład aktywności burzowej na Ziemi, monitorować jonosferę i śledzić zmiany klimatyczne w dowolnym zakątku naszej planety. A ich doświadczenie zostanie wykorzystane podczas badań Marsa.

To jeden z wciąż dzikich zakątków Bieszczad. Niedaleko wsi Zatwarnica wartko płynie Rzeka. Jej dopływ – potok Hylaty – wije się pośród potężnych buków i jaworów, buzuje pianą w wodospadzie Szepit. Wędrujący wzdłuż strumienia turyści nie mają pojęcia, że w pobliżu działa ważny obiekt naukowy. Nazywa się „Hylaty”, tak samo jak ten leśny ruczaj, i należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada się tam fale o ekstremalnie niskiej częstotliwości 0,03–300 Hz (ang. Extremely Low Frequency, ELF, ich długość to 10–100 tys.

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Fizyka; s. 42
Reklama