Obóz w Somalii dla ludzi, których susza zmusiła do ucieczki z domu. Obóz w Somalii dla ludzi, których susza zmusiła do ucieczki z domu. Forum
Struktura

Afryka: głód oznacza rewolucje i masowe migracje

Wojny domowe, kryzys globalny, COVID-19 oraz zmiany klimatyczne – oto czterej jeźdźcy Apokalipsy, zagrażający bezpieczeństwu żywnościowemu świata, a tym samym stabilności politycznej globu.

Inwazja Rosji na Ukrainę uderzyła nie tylko w obywateli tego drugiego kraju, ale też w ludzi mieszkających w krajach i miastach znajdujących się wiele tysięcy kilometrów od miejsc, gdzie toczy się konflikt zbrojny. Tylko teoretycznie ma on charakter regionalny. W praktyce dotyka znaczną część globu, w tym – mieszkańców wielu biedniejszych państw, które są uzależnione od importu rosyjskich lub ukraińskich zbóż, przede wszystkim – pszenicy, a także innych roślin uprawnych, np. jęczmienia czy ziaren słonecznika (i oleju słonecznikowego). Pszenica pozostaje jednak najważniejsza, gdyż na Rosję i Ukrainę przypada blisko 30% światowego handlu tym zbożem. A jest to handel niemały. Co prawda najczęściej produkowane zboże na świecie to kukurydza (1,1 mld t w 2020 r.), a pszenica znajduje się na drugim miejscu (760 mln t), ale to ta druga dominuje na światowych rynkach.

Wiedza i Życie 9/2022 (1053) z dnia 01.09.2022; Globalne wyzwania; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Żywność dla świata"
Reklama