Jednym z najbardziej cenionych towarów w średniowieczu były dywany pochodzące ze świata arabskiego. Jednym z najbardziej cenionych towarów w średniowieczu były dywany pochodzące ze świata arabskiego. BE&W
Struktura

Dywany

Niemal od początku istnienia dywany służyły nie tylko jako nakrycia podłóg, ale były także dziełami sztuki. Tu fragment dywanu z IV–V w.Indigo Niemal od początku istnienia dywany służyły nie tylko jako nakrycia podłóg, ale były także dziełami sztuki. Tu fragment dywanu z IV–V w.
Mają fascynującą historię. A czasem stają się dziełami sztuki. Niestety są też domem dla szkodliwych dla nas organizmów.

Początkowo funkcję dywanów pełniły zwierzęce skóry, ocieplające jaskinie i lepianki. Z czasem ludzie nauczyli się splatać nici wytworzone z sierści kóz, wielbłądów i owiec. Pierwsze tkane dywany pojawiły się najprawdopodobniej w Azji Centralnej ponad 4 tys. lat temu. Najstarszy zachowany dywan to Pazyryk, znaleziony w połowie XX w. w jednej z dolin Ałtaju (Syberia). Ma ok. 2,5 tys. lat. Oprócz tego w kurhanach natrafiono na inne archeologiczne bogactwa: konne uprzęże, tkaniny, instrumenty muzyczne, a także zmumifikowane ciała pokryte siecią niezwykłych tatuaży.

Wiedza i Życie 10/2022 (1054) z dnia 01.10.2022; Historia; s. 64
Reklama