Pixabay
Struktura

Statystyka – współczesne narzędzie do badania i zrozumienia świata

Różnorodne inspirujące tematy i spora dawka wiedzy w pigułce czekały na uczestników XXVI konferencji naukowej „Zastosowania statystyki i data mining w badaniach naukowych”.

Jak co roku zainteresowanie wydarzeniem było olbrzymie i do udziału zgłosiło się kilkaset osób. Konferencja odbyła się 19 października 2022 r. w sprawdzonej formule on- line, którą bardzo polubili i prelegenci, i uczestnicy. Zorganizowała ją firma StatSoft Polska – już od ponad ćwierć wieku prezentująca na swoich październikowych imprezach, jak z sukcesem wydobywać informacje ukryte w gromadzonych danych, i popularyzująca statystykę.

Wykładowcy – naukowcy z renomowanych polskich ośrodków naukowych – prezentowali, jak metody analizy danych wspierają ich w następujących obszarach:

• odkrycia naukowe przy wykorzystaniu zasobów Big Data i narzędzi sztucznej inteligencji,

• neuromonitorowanie pacjentów z urazami mózgu,

• analiza wyników testów, ankiet i kwestionariuszy w badaniach społecznych,

• wpływ surowca i technologii w kształtowaniu jakości produktów (na przykładzie miodów pitnych),

• ocena wybranych czynników rokowniczych w rozwoju inwazyjnego nowotworu piersi.

Interdyscyplinarność konferencji i różnorodna tematyka wystąpień dały uczestnikom szersze spojrzenie na poprawne zaplanowanie badania oraz dobór odpowiednich metod analizy gromadzonych danych empirycznych. Na słuchaczy czekała dodatkowa atrakcja: quizy statystyczne z upominkami dla zwycięzców. Patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Statystyczne. Patroni medialni to: „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki”, „Forum Akademickie” oraz „Wiadomości Statystyczne”. Prezentacje wygłoszone podczas konferencji i dodatkowe materiały są dostępne pod adresem: www.statsoft.pl/konferencja.

Wiedza i Życie 11/2022 (1055) z dnia 01.11.2022; Sygnały; s. 12