Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez prezentów. Motyw ten umieszczano także na świątecznych pocztówkach. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez prezentów. Motyw ten umieszczano także na świątecznych pocztówkach. Biblioteka Narodowa w Warszawie
Struktura

Prezenty pod choinkę

Reklamy prasowe od początku XX w. były źródłem pomysłów na to, co kupić bliskim.Biblioteka Narodowa w Warszawie Reklamy prasowe od początku XX w. były źródłem pomysłów na to, co kupić bliskim.
Od kiedy wręczamy podarunki z okazji świąt Bożego Narodzenia i czym obdarowywaliśmy się w dwudziestoleciu międzywojennym, a czym w PRL-u?

Wręczanie prezentów świątecznych na ziemiach polskich zaczęło się upowszechniać w XIX w. Podobnie jak ozdabianie choinki, zwyczaj ten wywodzi się z Niemiec. Początkowo obdarowywano przede wszystkim najmłodszych domowników urodzonych w zamożnych rodzinach mieszczańskich czy ziemiańskich. Podobnie jak dzisiaj dzieci otrzymywały zabawki, książeczki czy słodycze. Dzieci urodzone na wsiach zaczęły dostawać prezenty później niż ich mieszkający w miastach rówieśnicy, częściej były to także przedmioty wykonane przez rodziców czy dziadków niż kupione w sklepie.

Wiedza i Życie 1/2023 (1057) z dnia 01.01.2023; Obyczaje; s. 60