Żywe kurczaki sprzedawane na targu w Hongkongu w 2013 roku na początku epidemii ptasiej grypy u ludzi. Żywe kurczaki sprzedawane na targu w Hongkongu w 2013 roku na początku epidemii ptasiej grypy u ludzi. Getty Images
Struktura

Pomocna sztuczna inteligencja

Nietoperze są nosicielami wielu nieznanych koronawirusów.Getty Images Nietoperze są nosicielami wielu nieznanych koronawirusów.
W identyfikacji wirusów, które prawdopodobnie przeniosą się ze zwierząt na ludzi i wywołają przyszłe pandemie, może pomóc uczenie maszynowe

W lutym 2021 roku media doniosły o zarażeniu siedmiu rosyjskich pracowników fermy drobiu ptasią grypą H5N8. Ten szczep wirusa nigdy wcześniej nie infekował ludzi, a jego sekwencja genetyczna została szybko przesłana do repozytorium danych genetycznych GISAID. To stworzyło szansę dla Colina Carlsona, biologa z Georgetown University w Waszyngtoni. „Od razu postanowiłem przepuścić to przez FluLeap” – wspomina.

FluLeap to algorytm uczenia maszynowego, który wykorzystuje dane sekwencyjne do podziału wirusów grypy na ptasie i ludzkie.

Świat Nauki 2.2023 (300378) z dnia 01.02.2023; Raport. Gotowość na pandemie; s. 52
Reklama