Hutnik podczas zlewania żużlu z pieca zawiesinowego w hucie Głogów. Hutnik podczas zlewania żużlu z pieca zawiesinowego w hucie Głogów. Grzegorz Kołnierzak
Struktura

Polska miedź

Wóz wyładowczy na stanowisku postojowym, będącym swoistym parkingiem 1000 m pod ziemią.Grzegorz Kołnierzak Wóz wyładowczy na stanowisku postojowym, będącym swoistym parkingiem 1000 m pod ziemią.
Podziemne miasto KGHM składa się z trzech oddziałów górniczych: zakładów Lubin, Rudna i Polkowice-Sieroszowice, w których pracuje ponad 12 tys. osób. Łącznie obejmuje ok. 2 tys. km podziemnych chodników i dróg, a na powierzchnię wydobywa się w kopalniach 100 tys. t urobku rudy miedzi na dobę.

Na terytorium Polski 270 mln lat temu wdarły się (od strony współczesnego Morza Północnego) wody ciepłego morza cechsztyńskiego i powstało nowe morze śródlądowe, które sięgało aż do linii dzisiejszych Sudetów i Gór Świętokrzyskich. Wynikiem unikalnego wzajemnego odziaływania składników tego morza ze skalistym dnem oraz naniesienia osadów było m.in. powstanie złóż miedzi i srebra.

1000 m pod ziemią

W Polsce spółka KGHM eksploatuje trzy kopalnie miedzi – Rudna, Lubin i Polkowice-Sieroszowice – i choć każda z nich ma swoją specyfikę, to zasady użytkowania są takie same.

Wiedza i Życie 3/2023 (1059) z dnia 01.03.2023; Przemysł; s. 62
Reklama