Delfin i rybak z Laguny w Brazylii. Delfin i rybak z Laguny w Brazylii. Minden Pictures
Struktura

Słynne partnerstwo ludzi i delfinów przynosi korzyść obu stronom

Mieszkańcy Laguny mówią z dumą o swoim mieście znajdującym się w południowej Brazylii jako o „krajowej stolicy delfinów”. Od co najmniej 140 lat miejscowi rybacy oraz delfiny butlonose współpracują tu ze sobą podczas połowów ryb w wodach lokalnej laguny. Spektakle z szybującymi w powietrzu sieciami oraz nurkującymi delfinami stały się atrakcją turystyczną i są uważane za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

W 1988 roku naukowcy potwierdzili, że ten słynny przykład współpracy pomiędzy człowiekiem a zwierzętami jest korzystny co najmniej dla jednej ze stron: rybaków, którzy dzięki połączeniu sił z delfinami łowią więcej ryb. Większość naukowców była zdania, że również delfinom taka współpraca wychodzi na dobre, ale ta hipoteza była trudna do zweryfikowania.

Dopiero teraz naukowcy potwierdzili, że faktycznie obie strony dobrze wychodzą na tej relacji. Obszerne badania opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences USA” dowodzą, że te delfiny, które współpracują z rybakami, zdobywają więcej pokarmu i żyją dłużej w porównaniu z butlonosami polującymi samodzielnie.

Świat Nauki 6.2023 (300382) z dnia 01.06.2023; Skaner; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Wodny kolektyw"
Reklama