Szympansy z pracownikiem warszawskiego ogrodu zoologicznego, rok 1939. Szympansy z pracownikiem warszawskiego ogrodu zoologicznego, rok 1939. NAC
Struktura

Pierwsze ogrody zoologiczne

Być może najstarszy ogród zoologiczny znajdował się w Nechen na terenie Górnego Egiptu. Na zdjęciu kości pawiana złożonego w grobie wraz ze swoim właścicielem.(c) Renee Friedman, Courtesy of the Hierakonpolis Expedition Być może najstarszy ogród zoologiczny znajdował się w Nechen na terenie Górnego Egiptu. Na zdjęciu kości pawiana złożonego w grobie wraz ze swoim właścicielem.
Dawniej, utrzymując dzikie zwierzęta, wierzono, że posiada się nad nimi władzę lub nawet kontroluje siły, z jakimi były utożsamiane. Dziś ogrody zoologiczne nierzadko są ostatnią deską ratunku dla zagrożonych wyginięciem gatunków.

Badacze historii nie są zgodni, gdzie mogły powstać pierwsze zwierzyńce, tym bardziej że wykopaliska archeologiczne dostarczają co chwila nowych informacji. Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że stało się to 3 tys. lat temu, ale niedawno na piaskach Sahary na terenie Górnego Egiptu odkryto nekropolię, gdzie obok szczątków ludzkich natrafiono na sporą liczbę egzotycznych zwierząt. Liczące 5–6 tys. lat stanowisko zlokalizowane jest w Nechen, zwanym dawniej Hierakonpolis (gr. Miasto Sokoła). Miasto to było stolicą południowej części kraju na długo, zanim Egipt stał się zjednoczonym królestwem zarządzanym przez faraonów.

Wiedza i Życie 8/2023 (1064) z dnia 01.08.2023; Historia; s. 52
Reklama