Konkrecje polimetaliczne uformowane na dnie głębin oceanicznych zawierają wiele cennych minerałów, w tym kobalt i nikiel. Konkrecje polimetaliczne uformowane na dnie głębin oceanicznych zawierają wiele cennych minerałów, w tym kobalt i nikiel. Zdjęcie Vincent Fournier
Struktura

Podmorskie górnictwo: Uregulować, zanim się rozwinie

Działalność wydobywcza na dnach mórz i oceanów może dostarczyć surowców do produkcji czystej energii. Ale także zniszczyć wyjątkowe ekosystemy.

Cudaczne stworzenia z czarnej oceanicznej otchłani, zakonserwowane w szklanych naczyniach, stoją rzędami na półkach w laboratorium Adriana Glovera w Natural History Museum w Londynie. Jest wśród nich białe niczym zjawa zwierzę obdarzone nietypową elegancją i wyglądające jak kwiatowy ornament ze szklaną łodyżką. Wyłowiono je z dna Oceanu Spokojnego z głębokości 5 km. 90% gatunków, których przedstawicieli zebrał Glover, nikt wcześniej nie widział.

Glover uczestniczy w międzynarodowych badaniach, których celem jest zbadanie, co żyje w odległym fragmencie Pacyfiku zwanym Strefą Clarion-Clipperton, w skrócie CCZ.

Świat Nauki 10.2023 (300386) z dnia 01.10.2023; Zrównoważony rozwój; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Dylemat w głębinach"
Reklama