Wizualizacja układów podwójnych czarnych dziur, które wytwarzają fale grawitacyjne. Gdy fale te nachodzą na siebie, tworzą tło, które w sposób charakterystyczny zmienia czas pulsowania pulsarów. Wizualizacja układów podwójnych czarnych dziur, które wytwarzają fale grawitacyjne. Gdy fale te nachodzą na siebie, tworzą tło, które w sposób charakterystyczny zmienia czas pulsowania pulsarów. Olena Shmahalo/NANOGrav
Struktura

Oto ocean grawitacji

Oszacowane w dwojaki sposób masy: czarnych dziur (fioletowy, niebieski) oraz gwiazd neutronowych (żółty, pomarańczowy). Na górze pokazano zlanie się dwóch czarnych dziur mających 66 i 85 mas Słońca (zdarzenie GW190521). Powstała najmasywniejsza czarna dziura, jaką kiedykolwiek wykryto za pomocą fal grawitacyjnych.LIGO Oszacowane w dwojaki sposób masy: czarnych dziur (fioletowy, niebieski) oraz gwiazd neutronowych (żółty, pomarańczowy). Na górze pokazano zlanie się dwóch czarnych dziur mających 66 i 85 mas Słońca (zdarzenie GW190521). Powstała najmasywniejsza czarna dziura, jaką kiedykolwiek wykryto za pomocą fal grawitacyjnych.
Wykryto ślady fal grawitacyjnych o bardzo niskich częstotliwościach, o okresie miesięcy lub nawet lat. Badania nad nimi być może pozwolą zrozumieć, jakie są losy supermasywnych czarnych dziur, obecnych w centrach niemal wszystkich galaktyk.

Do tej pory obserwatoria fal grawitacyjnych LIGO i Virgo rejestrowały fale pochodzące z koalescencji „zwykłych” obiektów zwartych, czyli czarnych dziur gwiazdowych i gwiazd neutronowych. Teraz natrafiono na fale grawitacyjne pochodzące prawdopodobnie z obiektów niezwykłych. Prawdopodobnie, ponieważ kilka dokonanych obserwacji nie oznacza jeszcze 100-procentowej detekcji, ale wiele wskazuje na to, że odkrycie jest prawdziwe. Chodzi o fale grawitacyjne o bardzo niskiej częstotliwości, które najpewniej pochodzą ze zderzeń, a dokładniej: z oddziaływania orbitujących wokół siebie ciasnych układów tzw.

Wiedza i Życie 11/2023 (1067) z dnia 01.11.2023; Fizyka; s. 28
Reklama