W Konsulacie Świętego Mikołaja w Kętrzynie wszystkie miejsca są dobre, by wyeksponować szklane cacka – ściany, sufity czy… okna. W Konsulacie Świętego Mikołaja w Kętrzynie wszystkie miejsca są dobre, by wyeksponować szklane cacka – ściany, sufity czy… okna. Arkadiusz Stankiewicz/Agencja Wyborcza.pl
Struktura

Bomb(k)owa historia

Pierwsze bombki powstały w Niemczech w miasteczku Lauscha w Turyngii.Alamy/Indigo Pierwsze bombki powstały w Niemczech w miasteczku Lauscha w Turyngii.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim z choinką. Trudno wyobrazić sobie to zielone drzewko bez żadnych dekoracji – a jeszcze trudniej bez… bombek. Jaka jest historia tych ozdób?

Błyszczące kolorowe bombki stanowią piękną ozdobę drzewka – trudno wyobrazić sobie święta bez nich. Szklane ozdoby tak samo jak i choinka pochodzą z Niemiec. W Turyngii, w niewielkim mieście Lauscha od dawna wytwarzano szyby i naczynia aptekarskie, ale w połowie XIX w. wynagrodzenie hutników pozostawiało wiele do życzenia. Nie stać ich było choćby na zakup jabłek i orzechów, czyli tradycyjnych świątecznych ozdób. Według legendy wykonali je więc ze… szkła. W ten sposób powstały pierwsze szklane ozdoby choinkowe – kule były nie tylko najprostsze do zrobienia, ale także nawiązywały do kształtu jabłek czy orzechów.

Wiedza i Życie 12/2023 (1068) z dnia 01.12.2023; Historia; s. 20
Reklama