Bogini chaosu Tiamat przedstawiona pod postacią smoka. Fragment asyryjskiego reliefu. Bogini chaosu Tiamat przedstawiona pod postacią smoka. Fragment asyryjskiego reliefu. Alamy/Indigo
Struktura

Skąd się wzięły smoki

Zgładzenie Pytona. Smoki w antycznej kulturze przedstawiano pod wieloma postaciami.British Library/Forum Zgładzenie Pytona. Smoki w antycznej kulturze przedstawiano pod wieloma postaciami.
Opowieści o tych bestiach towarzyszą ludzkości od wieków, choć ich wyobrażenie się zmieniało. W przeszłości naprawdę wierzono w istnienie ziejących ogniem gadów.

Pierwsze skojrzenia na temat smoków naturalnie przywodzą na myśl skrzydlate potwory o mniej lub bardziej agresywnym usposobieniu, które znamy z powieści i filmów fantasy. Smokami zachwycał się J.R.R. Tolkien, który wszystkimi cechami z nimi związanymi obdarzył w „Hobbicie” postać Smauga. Ziejące ogniem bestie miały swoją rolę do odegrania w „Wiedźminie” Andrzeja Sapkowskiego, serii przygód Harry’ego Pottera J.K. Rowling czy monumentalnej sadze „Pieśń lodu i ognia” George’a R.

Wiedza i Życie 12/2023 (1068) z dnia 01.12.2023; Legendy; s. 60
Reklama