Jeden z krasnoludków zamieszkujących ulice Wrocławia. Jeden z krasnoludków zamieszkujących ulice Wrocławia. Shutterstock
Struktura

Krasnoludki są na świecie

Celtycka figurka z Krzelkowa na Dolnym Śląsku przypomina Shreka, wymyślonego przez Williama Steiga.Andrzej Niedźwiecki Celtycka figurka z Krzelkowa na Dolnym Śląsku przypomina Shreka, wymyślonego przez Williama Steiga.
Dziś skrzaty mieszkają w przydomowych ogrodach, na ulicach Wrocławia, na planach filmowych. W przeszłości były wszechobecne, przybierały różną postać i miały różne charaktery. W sumie tak samo jak my.

Ma ponad 2 tys. lat, ale zaledwie 5 cm i wygląda jak Shrek. Figurkę z brązu znaleźli w 2019 r. archeolodzy w Krzelkowie na Dolnym Śląsku. Choć niczym bajkowy ogr posiada duże oczy i charakterystyczne uszy, przedstawia celtyckiego boga lub jakiegoś bohatera. Pomimo korozji dr Przemysław Dulęba z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego dopatrzył się podkręcanych wąsów, z dumą przecież noszonych przez Celtów, ale i przez skrzaty. Zarówno to, że Krzelków znajduje się niedaleko Wrocławia, zamieszkiwanego przez uliczne krasnoludki, jak i podobieństwo do wymyślonego przez Williama Steiga w 1990 r.

Wiedza i Życie 1/2024 (1069) z dnia 01.01.2024; Legendy; s. 58
Reklama