We Wrocławiu kłódki można było znaleźć na moście Tumskim. To już przeszłość, bo po remoncie zakazano wieszania na nim metalowych symboli miłości. We Wrocławiu kłódki można było znaleźć na moście Tumskim. To już przeszłość, bo po remoncie zakazano wieszania na nim metalowych symboli miłości. Shutterstock
Struktura

Miłość zamknięta na kłódkę

W Kolonii zakochani upodobali sobie pieszo-kolejowy most Hohenzollernów.Shutterstock W Kolonii zakochani upodobali sobie pieszo-kolejowy most Hohenzollernów.
Kłódki miłości zawieszane na mostach całego świata (i w innych miejscach) dla jednych są romantycznym i nieszkodliwym zwyczajem, dla innych problemem, który trzeba rozwiązać. Choć pomysł na okazywanie uczucia w taki sposób pojawił się stosunkowo niedawno, błyskawicznie zdobył ogromną popularność.

Niezależnie od tego, czy miłość to poryw serca, jak chcą niektórzy, czy chemiczno-biologiczna reakcja łańcuchowa, jest ona czymś tak silnym, że potrzebujemy licznych sposobów, zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych, by ją wyrazić. Liczą się i gesty, i słowa. Można też połączyć jedno z drugim… dlatego od kilkunastu lat zakochane pary wieszają na mostach lub kładkach kłódkę, na której wcześniej napisały lub wygrawerowały swoje imiona czy inicjały, a czasem cytat. Ten niewielki metalowy przedmiot ma być symbolem ich uczucia, a wyrzucenie kluczyka do rzeki zapewnia, że już zawsze będą razem.

Wiedza i Życie 3/2024 (1071) z dnia 01.03.2024; Społeczeństwo; s. 66
Reklama