Atmosfera Wenus składa się głównie z dwutlenku węgla. Chmury zawierają duże ilości kwasu siarkowego. Atmosfera Wenus składa się głównie z dwutlenku węgla. Chmury zawierają duże ilości kwasu siarkowego. SPL / Indigo
Struktura

Sztuczna atmosfera

Wenus po terraformacji – wizja artystyczna na podstawie danych naukowych.SPL/Indigo Wenus po terraformacji – wizja artystyczna na podstawie danych naukowych.
Przez lata literatura i filmy SF karmiły nas obrazami odległych światów przekształconych w nowe domy dla ludzi. Te odważne wizje inspirowały pokolenia naukowców, którzy zastanawiali się, jak z martwych miejsc uczynić światy sprzyjające życiu.

Terraformacja, proces przekształcania obcych środowisk w miejsca nadające się do zamieszkania przez człowieka, to wyjątkowo fascynujący temat naszych czasów. Jednym z głównych jej celów jest stworzenie i utrzymanie atmosfery zbliżonej składem do ziemskiej, bo to niezbędny warunek do rozwoju życia, jakie znamy. Na każdym obszarze do terraformacji panują unikalne warunki, wskutek czego proces staje się wysoce specyficzny i złożony.

Magnez z Merkurego i pływające miasta

Początki zainteresowania terraformacją to 1961 r.

Wiedza i Życie 6/2024 (1074) z dnia 01.06.2024; Inżynieria planetarna; s. 38
Reklama