Zorza polarna nad Polską to prawdziwa rzadkość (na fot.: Charzykowy). Zorza polarna nad Polską to prawdziwa rzadkość (na fot.: Charzykowy). Forum
Struktura

Zorze polarne: kiedy pojawiły się na Ziemi? Kulisy niezwykłego śledztwa

Zagadka życia. Narodziło się na Ziemi, czy raczej przybyło z kosmosu?
Struktura

Zagadka życia. Narodziło się na Ziemi, czy raczej przybyło z kosmosu?

Badacze są podzieleni. Jedni uważają, że kolebką życia były głębiny oceaniczne. Drudzy – że kałuże, płytkie zbiorniki powierzchniowe. Za to wszyscy zgodnie deklarują, że zbliżają się do rozwiązania.

Nie byłoby życia na naszej planecie, gdyby nie ukryty w jej wnętrzu gigantyczny magnes. Kiedy wystartował? Możliwe, że o wiele wcześniej niż przypuszczaliśmy.

Zorze polarne należą do zjawisk atmosferycznych klasy premium. Dopiero co mogliśmy się o tym przekonać, gdy rozbłysły nam nad głowami, co w naszych szerokościach geograficznych zdarza się bardzo rzadko i tylko wtedy, gdy – jak obecnie – Słońce znajduje się w szczytowej fazie swojego jedenastoletniego cyklu aktywności. To spektakl przygotowany wspólnie przez naszą gwiazdę i ziemskie pole magnetyczne, które generalnie chroni nas przed rozpędzonymi cząstkami wiatru słonecznego, ale niektóre z nich chwyta, uruchamiając kaskadę zjawisk energetycznych kończącą się wspaniałym finałem, podczas którego cząsteczki gazów atmosferycznych jarzą się różnobarwnie.

Reklama