Zapłodnienie – plemnik (brązowy) łączy się z komórkową ­jajową (niebieski). Zapłodnienie – plemnik (brązowy) łączy się z komórkową ­jajową (niebieski). Indigo
Technologia

Ciąża w dobie nowych technologii

Test ciążowy polega na wykrywaniu hCG. A – naniesienie próbki moczu, B – ­hCG wiąże się z przeciwciałami ­obecnymi w teście, C – kompleks ­przeciwciało– hCG łączy się z kolejnym przeciwciałem (pojawia się w okienku kolorowy pasek), D – część przeciwciał przechodzi dalej (pasek kontrolny).Madprime Test ciążowy polega na wykrywaniu hCG. A – naniesienie próbki moczu, B – ­hCG wiąże się z przeciwciałami ­obecnymi w teście, C – kompleks ­przeciwciało– hCG łączy się z kolejnym przeciwciałem (pojawia się w okienku kolorowy pasek), D – część przeciwciał przechodzi dalej (pasek kontrolny).
Powstało wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych, które pozwalają monitorować stan płodu. Na dodatek nad bezpieczeństwem ciężarnych czuwają już nie tylko lekarze, ale i smartfony czy komputery zaopatrzone w algorytmy oparte na sztucznej inteligencji.

Komórka jajowa żyje jedynie dobę po owulacji. Na szczęście w drogach rodnych plemniki mogą przetrwać nawet kilka dni, wyczekując na jej pojawienie się. Najpierw jednak muszą dostać się z pochwy do jajowodu, co zajmuje im jakieś 30 min. Kolejne 20 min poświęcają na odszukanie komórki jajowej. Najsłabsze przegrywają w przedbiegach (nie docierają do jajowodu), a te, które dotrą do celu, muszą stoczyć jeszcze jeden bój. Miliony z nich próbują przebić główką powłokę jaja i wtargnąć do środka. Udaje się tylko jednemu.

Wiedza i Życie 5/2021 (1037) z dnia 28.04.2021; Medycyna; s. 36
Reklama