Odwierty w pobliżu elektrowni geotermalnej Hellisheiði na Islandii służą do odprowadzania pod ziemię dwutlenku węgla wychwyconego bezpośrednio z powietrza. Odwierty w pobliżu elektrowni geotermalnej Hellisheiði na Islandii służą do odprowadzania pod ziemię dwutlenku węgla wychwyconego bezpośrednio z powietrza. Zdjęcie Liz Tormes
Technologia

Ostatnia nadzieja

Urządzenie należące do firmy CLIMEWORKS odzyskuje dwutlenek węgla wprost z atmosfery.Zdjęcie Liz Tormes Urządzenie należące do firmy CLIMEWORKS odzyskuje dwutlenek węgla wprost z atmosfery.
Czy jesteśmy w stanie wycofać z atmosfery wystarczająco dużo CO2, aby zahamować lub nawet odwrócić zmiany klimatyczne?

Jeszcze niedawno wydawało się, że aby uchronić świat przed zmianami klimatycznymi, wystarczy zredukować emisję gazów cieplarnianych: zastąpić paliwa kopalne czystymi źródłami energii, uczynić samochody i budynki mniej energochłonnymi, wymienić zwykłe żarówki na LED-y, jeść mniej mięsa itd. Trzeba ciąć ostro emisje i przestawić się na odnawialne źródła energii – takie propozycje przedstawił już w 2005 roku Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych (IPCC). Jednak sprawy nie potoczyły się wedle tego scenariusza.

Świat Nauki 2.2019 (300330) z dnia 01.02.2019; Zrównoważony rozwój; s. 46
Reklama