Przekrój kabla światłowodowego wykonanego w technologii HCF (Hollow Core Fiber). Przekrój kabla światłowodowego wykonanego w technologii HCF (Hollow Core Fiber). 2020 EPFL
Technologia

Światło kabluje coraz więcej danych

Światłowody są produkowane ze szkła. Delikatne włókna wymagają ochrony.Shutterstock Światłowody są produkowane ze szkła. Delikatne włókna wymagają ochrony.
Kiedyś kable miedziane i prąd, teraz szkło, lasery i fotodiody. Rewolucja w fizyce i technologii, która dokonała się pod koniec XX w., dała początek kolejnej: związanej z przesyłaniem informacji. Zmieniło się wiele, a przecież jesteśmy na samym początku tej ery.

Gdy w XVIII w. w Anglii skonstruowano pierwsze maszyny parowe, urządzenia tkackie i przędzalnicze, rozpoczęła się rewolucja przemysłowa. Kilkadziesiąt lat później do tego kraju dołączyły inne – stworzono lokomotywy parowe, parostatki i wiele urządzeń ułatwiających życie człowiekowi. Jednocześnie silnie rozwinął się przemysł metalurgiczny, który zrewolucjonizował produkcję. Wiek XX był początkiem rewolucji informacyjnej – powstały radio, telewizja, mikroprocesory i komputery. Świat zaczął się stawać globalną wioską.

Wiedza i Życie 5/2022 (1049) z dnia 01.05.2022; Technika; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Światłowody"
Reklama