Zdjęcie Sun Lee
Technologia

Samouczące się roboty

Badania prowadzone w University of Plymouth w Anglii z wykorzystaniem androida iCub wykazały, że robot uczy się łatwiej słów takich, jak „kula”, jeżeli eksperymentatorzy podają nazwę, umieszczając odpowiedni przedmiot za każdym razem w tym samym miejscu.Zdjęcie Sun Lee Badania prowadzone w University of Plymouth w Anglii z wykorzystaniem androida iCub wykazały, że robot uczy się łatwiej słów takich, jak „kula”, jeżeli eksperymentatorzy podają nazwę, umieszczając odpowiedni przedmiot za każdym razem w tym samym miejscu.
Maszyny z systemami sztucznej inteligencji, które uczą się jak dzieci, pomagają wyjaśniać współdziałanie umysłu i ciała pozwalające zdobyć wiedzę i umiejętności

Deon, bohater filmu fantastycznonaukowego Chappie (2015), postanowił skonstruować maszynę zdolną myśleć i czuć. W tym celu, wykorzystując technologię sztucznej inteligencji, napisał oprogramowanie, które sprawiało, że maszyna mogła uczyć się jak dziecko. Zbudowany przez Deona robot Chappie z początku nie umiał praktycznie niczego. Jednak dzięki obserwacji otoczenia i eksperymentowaniu zdobył ogólną wiedzę, nauczył się języka, a nawet opanował różne skomplikowane umiejętności, które wykraczały poza możliwości współczesnych systemów sztucznej inteligencji.

Świat Nauki 4.2018 (300320) z dnia 01.04.2018; Sztuczna inteligencja; s. 20
Reklama