Widok na morze: Zdjęcia z mikroskopu pokazują koralowca z rodzaju Stylophora o polipach (skupiska białych ramion) średnicy jednego milimetra. Na mniejszych zdjęciach widoczny jest koralowiec Stylophora (po prawej stronie każdego zdjęcia) pożerany przez konkurenta, koralowca z rodzaju Platygyra (po lewej), który do jedzenia wysunął na zewnątrz swój podobny do firanki odpowiednik żołądka. Widok na morze: Zdjęcia z mikroskopu pokazują koralowca z rodzaju Stylophora o polipach (skupiska białych ramion) średnicy jednego milimetra. Na mniejszych zdjęciach widoczny jest koralowiec Stylophora (po prawej stronie każdego zdjęcia) pożerany przez konkurenta, koralowca z rodzaju Platygyra (po lewej), który do jedzenia wysunął na zewnątrz swój podobny do firanki odpowiednik żołądka.
Technologia

Oko w głębinach

Mikroskopia podwodna
Morskie dno jest przekleństwem mikroskopii. W głębinach mroczne wody i zmieniające się prądy łączą siły w spisku, którego celem jest sprawienie, by dla większości obiektywów drobne obiekty stawały się tylko niewyraźną smugą. Wyjątkowa budowa bentonicznego mikroskopu podwodnego pozwala przezwyciężyć te problemy. Jego centralnym elementem jest zmieniająca kształt soczewka 1, która może się co kilka milisekund spłaszczać lub uwypuklać, dostosowując ogniskową i utrzymując ostrość obrazu. Do oświetlenia celu są wykorzystywane trwające krócej niż miliksekundę, niezaburzające aktywności organizmów impulsy światła z pierścienia LED 2, pozwalające na „zamrożenie” ruchu obiektów i uzyskanie ostrego obrazu. Łącząc ujęcia wykonane przy różnych ogniskowych, można uzyskać jeden obraz, na którym wszystkie elementy obiektu są wyraźnie widoczne 3.Ilustracja John Grimwade Mikroskopia podwodna Morskie dno jest przekleństwem mikroskopii. W głębinach mroczne wody i zmieniające się prądy łączą siły w spisku, którego celem jest sprawienie, by dla większości obiektywów drobne obiekty stawały się tylko niewyraźną smugą. Wyjątkowa budowa bentonicznego mikroskopu podwodnego pozwala przezwyciężyć te problemy. Jego centralnym elementem jest zmieniająca kształt soczewka 1, która może się co kilka milisekund spłaszczać lub uwypuklać, dostosowując ogniskową i utrzymując ostrość obrazu. Do oświetlenia celu są wykorzystywane trwające krócej niż miliksekundę, niezaburzające aktywności organizmów impulsy światła z pierścienia LED 2, pozwalające na „zamrożenie” ruchu obiektów i uzyskanie ostrego obrazu. Łącząc ujęcia wykonane przy różnych ogniskowych, można uzyskać jeden obraz, na którym wszystkie elementy obiektu są wyraźnie widoczne 3.
Nowy mikroskop działający na dnie morskim pozwala ujrzeć bitwy na śmierć i życie toczone pomiędzy cienkimi jak włos stworzeniami

Głęboko pod falującą powierzchnią Pacyfiku, w roku 2015 naukowcy mogli obserwować w szczegółach niezwykły taniec życia i śmierci.

Andrew D. Mullen, student pracujący z oceanografem Jelesem Jaffe’em ze Scripps Institution of Oceanography na University of California w San Diego, przyglądał się umierającej rafie koralowej w pobliżu wyspy Maui na Hawajach. Rafa ta właśnie została „wybielona”, czyli symbiotyczne glony żyjące w każdym malutkim polipie koralowca stały się zbyt ciepłe i gospodarze je usunęli.

Świat Nauki 3.2017 (300307) z dnia 01.03.2017; Oceanografia; s. 56
Reklama