Ten rower rozpędzamy, biegnąc, a potem opieramy stopy o tylne koło. Na pewno nie wyprze hulajnogi. Czy to pomysł, który pcha cywilizację nie do przodu, ale… w bok? Ten rower rozpędzamy, biegnąc, a potem opieramy stopy o tylne koło. Na pewno nie wyprze hulajnogi. Czy to pomysł, który pcha cywilizację nie do przodu, ale… w bok? EAST NEWS
Technologia

Kreatywność bez granic

Wynalazek Clementa Masserana, impulsoria, posiadał skrzynię biegów i miał zastąpić lokomotywę parową. Rozwijał prędkość 11 km/h.Indigo Wynalazek Clementa Masserana, impulsoria, posiadał skrzynię biegów i miał zastąpić lokomotywę parową. Rozwijał prędkość 11 km/h.
Śmiejemy się, oglądając wynalazki z dawnych epok. Pokraczne, skomplikowane i mało użyteczne. Na przykład w 1850 r. Włoch Clemente Masserano wymyślił maszynę napędzaną siłą koni drepczących po ulokowanym na górze taśmociągu. W XIX w. próbowano stworzyć maszynę golącą kilku mężczyzn naraz. W połowie XX w. pojawił się z kolei pomysł urządzenia pozwalającego na wypalenie całej paczki papierosów jednocześnie.

Wiele takich konstrukcji powstaje też współcześnie. Nie możemy zamieścić wszystkich, więc wytypowaliśmy kilka. Popatrzmy na nie z uznaniem dla ludzkiej kreatywności. Nie tylko miały w zamyśle rozwiązywać problemy dnia codziennego, jak hulajnoga połączona z wózkiem dla dziecka albo lejek dla kobiet do oddawania moczu na stojąco, ale i upiększać otoczenie – na pewnym znanym portalu można kupić m.in. wypchaną kurę składającą jajko-żarówkę albo żyrandol zrobiony z wełny owczej, która udaje chmurę.

Wiedza i Życie 5/2023 (1061) z dnia 01.05.2023; Inne spojrzenie; s. 12
Reklama