NVIDIA Studio: w służbie profesjonalistów NVIDIA Studio: w służbie profesjonalistów mat. pr.
Technologia

NVIDIA Studio: w służbie profesjonalistów

Technologia i innowacje napędzają każdy aspekt naszego życia. Profesjonaliści związani z projektowaniem, architekturą i grafiką muszą nadążać za zmianami, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom rynku. Istnieje zestaw narzędzi, które pomagają w tych wyzwaniach.

NVIDIA Studio to platforma, która łączy w sobie zaawansowane karty graficzne, wydajne laptopy razem z odpowiednimi sterownikami i zestawem aplikacji do zastosowań kreatywnych i profesjonalnych. O możliwościach platformy oraz ich codziennych zastosowaniach rozmawialiśmy z Patrykiem Dolińskim, grafikiem odpowiedzialnym za wizualizację w Pracowni Projektowej Majchrzak.

Wizualizacja odgrywa kluczową rolę w komunikacji pomysłów. Praca Patryka to tak naprawdę przekształcenie wizji i efektów kilkumiesięcznej pracy w realny projekt. Cały proces w większości odbywa się w programie Blender, który odpowiedzialny jest za grafikę 3D.

Istnieje taki mit, że do pracy profesjonalnej, potrzebny jest ogromny komputer, kilka monitorów i zaawansowane peryferia. Certyfikaty NVIDIA Studio obejmują również komputery stacjonarne, ale Patryk korzysta z laptopa MSI Creator 15 z kartą graficzną GeForce RTX 3070. Nie dość, że sprzęt w zupełności wystarcza do profesjonalnych zastosowań, to czasy renderowania wynoszą zazwyczaj 15 minut. Jak mówi Patryk, karty graficzne GeForce RTX są wręcz stworzone do pracy z Blenderem, co zresztą widać w wynikach testów. A wie co mówi, bo swoją profesjonalną przygodę zaczynał z kartą graficzną GeForce GTX 1650, by następnie przenieść się na model GeForce RTX 2060. To również doskonały przykład na to, że do zastosowań profesjonalnych wcale nie jest potrzebny bardzo drogi sprzęt. Dokładna optymalizacja sterowników oraz samego oprogramowania pozwala na swobodną pracę w rozsądnej cenie.

.mat. pr..

Nowa generacja wspierana przez sztuczną inteligencję

W najbliższym czasie Patryk planuje przejście na najnowszą generację GeForce RTX z serii 40. Z ofertą desktopowych kart graficznych oraz wyposażonych w nie laptopów można zapoznać się na stronie https://www.komputronik.pl/lp/nvidia-geforce-rtx-studio/. Skok jakościowy w porównaniu do poprzedniej generacji jest ogromny. Nowe karty są jeszcze szybsze i oferują szereg usprawnień oraz technik wspomaganych sztuczną inteligencją, takich jak DLSS 3 czy path tracing. Karty graficzne NVIDIA odegrały kluczową rolę w rozwoju sztucznej inteligencji. Ich architektura zawiera specjalne rdzenie, które zostały stworzone głównie do obliczeń związanych z SI. Z tego względu w pakiecie NVIDIA Studio można również znaleźć bezpłatne narzędzia wspierane sztuczną inteligencją. NVIDIA Canvas pozwala przekształcać proste pociągnięcia pędzla w realistyczne pejzaże. Jako twórca Patryk Doliński bierze również udział w rozwoju tych narzędzi. W najnowszej wersji Canvas udostępniono nową funkcjonalność, która umożliwia tworzenie realistycznych krajobrazów panoramicznych, które można następnie użyć jako element wizualizacji 3D. Grafik testował najnowszą wersję, a jego uwagi oraz innych twórców są następnie brane pod uwagę przy tworzeniu kolejnych ulepszeń. To właśnie największa siła platformy. Tworzona wspólnie ze społecznością, odpowiada bezpośrednio na jej potrzeby. Podczas transmisji na żywo, podczas której Patryk demonstrował nowe możliwości aplikacji, używał on kolejnego bezpłatnego narzędzia, czyli NVIDIA Broadcast. Pozwala ono uzyskać studyjną jakość dźwięku i obrazu w trakcie strumieniowania nawet bez specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo, może z łatwością wycinać tło bez użycia zielonego ekranu, czy sprawić, że nasz wzrok będzie zawsze skierowany w stronę kamery.

.mat. pr..

Profesjonalna przewaga

W pracy profesjonalnej liczy się przede wszystkim czas. Im więcej go mamy, tym bardziej jesteśmy efektywni. Patryk Doliński nie tylko modeluje w Blenderze, ale również nadaje obiektom tekstury, oświetla całą scenę oraz dodaje elementy środowiska, takie jak roślinność czy przejeżdżające samochody, aby jeszcze bardziej urealnić scenę. Zastosowanie optymalizacji NVIDIA Studio oraz najnowszych kart graficznych gwarantuje także najwyższą stabilność działania aplikacji. Dla Patryka kluczowa jest również praca w głównym widoku aplikacji. Korzystając z uproszczonego podglądu nie musi po każdej zmianie na nowo renderować sceny. Odszumianie za pomocą silnika NVIDIA Optix pozwala na natychmiastowy podgląd efektu finalnego. Wszystko dzieje się na bieżąco, bez żadnych przerw, a każda zmiana uwzględniana jest praktycznie natychmiastowo. Podobnie jest w przypadku prezentacji efektów wizualizacji dla klientów. Zaledwie jednym kliknięciem możemy zaprezentować gotowy dom w przeróżnych warunkach. Czy to ostre letnie światło, czy delikatne wieczorne oświetlenie – wszystko dzieje się od razu. Zagadnienie zyskuje na znaczeniu we współczesnej architekturze, która dąży do maksymalnego wykorzystania światła słonecznego, a duże przeszklone elementy stają się standardem.

Efekty pracy Patryka decydują o zaakceptowaniu projektu przez klienta. Wizualizacja musi odpowiadać oczekiwaniom, a przede wszystkim wyglądać realnie, w końcu zostanie przeniesiona do świata rzeczywistego. To możliwe, ponieważ NVIDIA Studio zapewnia wsparcie dla ray tracingu w czasie rzeczywistym. Technika ta pozwala na iluminację sceny zgodną z prawami fizyki, a każdy promień światła zachowuje się dokładnie tak, jak ma to miejsce w realnym świecie. W przypadku bardziej kompleksowych projektów do pracy możemy włączyć cały zespół liczący nawet kilkadziesiąt osób, a każda z nich może wprowadzać do projektu zmiany w czasie rzeczywistym, a wszystko to dzięki kolejnej aplikacji, którą jest NVIDIA Omniverse. Program ujednolica pracę w takich programach jak Autodesk 3ds Max, Maya, Blender, Modo, Maxon ZBrush, Adobe Substance 3D Painter, Substance 3D Designer, Photoshop, Illustrator, Rizom UV oraz SideFX Houdini, przenosząc je wszystkie do jednego środowiska.

Na koniec Patryk Doliński mówi, że nie wyobraża sobie pracy bez tego ekosystemu. Jest on po prostu szybki i wygodny. To wszystko sprawia, że NVIDIA Studio to kompleksowe rozwiązanie dla każdego twórcy, czy to w profesjonalnej pracy projektowej, czy kreatywnej. Społeczność skupiona wokół platformy nieustannie ją rozwija i wymienia się swoimi doświadczeniami.

Więcej informacji na stronie dedykowanej NVIDIA Studio: https://www.nvidia.com/pl-pl/studio/

.mat. pr..