Korki uliczne to problem wszystkich miast. Na zdjęciu jedna z zatłoczonych ulic Makati na Filipinach. Korki uliczne to problem wszystkich miast. Na zdjęciu jedna z zatłoczonych ulic Makati na Filipinach. Shutterstock
Technologia

Zmora wielkich miast

China Sky Railway to pierwszy na świecie model podwieszanego pociągu napędzanego bateriami litowymi. Zdjęcie z testowej jazdy 21 listopada 2016 r.Imaginechina/East News China Sky Railway to pierwszy na świecie model podwieszanego pociągu napędzanego bateriami litowymi. Zdjęcie z testowej jazdy 21 listopada 2016 r.
Choć dziś nie sposób wyobrazić sobie dużego miasta bez korków ulicznych, może się to zmienić. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom inżynierskim i sztucznej inteligencji kierowcom powinno żyć się łatwiej.

Air Rail to projekt podwieszanego pociągu miejskiego, realizowany od półtora roku w chińskim mieście Chengdu (Syczuan). Sama koncepcja tego typu transportu nie jest niczym nowym, podobne trakcje funkcjonują w wielu miastach, by wspomnieć najsłynniejszy SkyTrain w Vancouver. Projekt firmy Zhongtang Air Rail Technology Co Ltd. jest jednak innowacyjny, bo oparto go na odnawialnych źródłach energii. Gondolowe wagony czerpią energię nie z szyny, lecz z zamontowanego na pokładzie pakietu baterii litowych.

Wiedza i Życie 7/2023 (1063) z dnia 01.07.2023; Społeczeństwo; s. 30
Reklama