Jak działa automatyzowanie procesów biznesowych? Jak działa automatyzowanie procesów biznesowych? mat. pr.
Technologia

Jak działa automatyzowanie procesów biznesowych?

Firmy, które chcą w efektywny sposób podążać za dynamicznie zmieniającymi się realiami rynkowymi oraz mieć większe szanse na przechodzenie "suchą stopą" przez rozmaite kryzysy gospodarcze, muszą inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań, które w znaczący sposób poprawia efektywność pracy w przedsiębiorstwie, jest automatyzacja procesów biznesowych. Jak działa automatyzowanie procesów biznesowych? Jakie dokładnie korzyści przynosi to rozwiązanie? Na wszystkie te pytania szczegółowo odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest automatyzacja procesów biznesowych?

Automatyzacja procesów biznesowych stanowi w ostatnich latach jeden z najpopularniejszych trendów w obszarze zwiększania efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nazwa ta pochodzi z języka angielskiego (RPA - Robotic Process Automation). Wyróżnikiem RPA jest fakt, iż praca ludzi zostaje zastąpiona pracą odpowiednio zaprogramowanych robotów, botów oraz wirtualnych asystentów. Oczywiście, nie wszystkie obszary w ramach przedsiębiorstwa mogą zostać objęte automatyzacją, dlatego firma przed podjęciem takich kroków musi się do nich odpowiednio przygotować.

Automatyzacji mogą podlegać rozmaite procesy biznesowe, na przykład dotyczące wnikliwego analizowania danych, komunikacji z klientami, sprzedaży i marketingu, finansów. Dokładny zakres automatyzacji w każdej firmie zawsze uzależniony jest od jej indywidualnych potrzeb a także od tego, jakie są jej możliwości finansowe.

Badanie na temat efektywności automatyzacji

Firma Forrester Consulting opublikowała specjalny raport z wykonanych przez siebie badań na temat automatyzacji, z którego wynika, że po tym jak przeprowadzono automatyzację w firmie funkcjonującej w ramach branży finansowej aż 87 procent procesów zaczęło być realizowanych szybciej i wydajniej. Poskutkowało to również tym, iż przedsiębiorstwo zaoszczędziło aż 21 tysięcy roboczogodzin.

W ciągu trzech lat od implementacji rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów biznesowych firmie udało się zaoszczędzić przeszło 2,2 mln zł. Dane te są dowodem na to, iż właściwie przeprowadzona automatyzacja, która jest poprzedzona analizą potrzeb i możliwości danego podmiotu gospodarczego, może przynieść naprawdę wiele wymiernych korzyści.

Zachęcamy, by sprawdzić jak działa automatyzacja procesów biznesowych na mindboxgroup.com/pl - Mindbox to renomowana firma zatrudniająca szerokie grono wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie, którzy mogą przygotować automatyzację w każdym przedsiębiorstwie.

Które dokładnie czynności można objąć automatyzacją - przykłady

Jakie są konkretne procesy biznesowe, które mogą zostać objęte procesem automatyzacji? Trzeba przyznać, że liczba dostępnych możliwości jest naprawdę ogromna. W ramach RPA można na przykład zautomatyzować takie procesy jak:

 • komunikacja z potencjalnymi i obecnymi klientami (wirtualne czaty, e-mail marketing, call center itd.),
 • windykacja,
 • obsługa zleceń i rezerwacji,
 • tworzenie kopii zapasowych,
 • weryfikacja stanów magazynowych,
 • obsługiwanie faktur oraz wykonywanie przelewów,
 • onboarding pracowników.

To tylko wybrane przykłady, a w rzeczywistości liczba dostępnych możliwości w tym zakresie jest zdecydowanie większa. Oczywiście, wszystko zależy od specyfiki danej firmy, jej potrzeb oraz możliwości.

Automatyzacja procesów biznesowych - korzyści

Implementacja automatyzacji procesów biznesowych przynosi przedsiębiorstwom ogromną liczbę wymiernych korzyści. Mowa tutaj o:

 • ograniczeniu ryzyka występowania błędów - roboty i boty są bardzo starannie programowane, dlatego ryzyko, iż podczas wykonywania powierzonych zadań popełnią błąd jest wyjątkowo niskie,
 • przyspieszenie czasu realizacji wykonywania zadań - roboty i boty wykonują swoje zadania nieporównywalnie szybciej niż człowiek, co stanowi ogromną zaletę,
 • pracownicy, którzy zostaną zastąpieni przez roboty, mogą zacząć wykonywać inne, bardziej ambitne czynności,
 • znaczące ograniczenie kosztów,
 • możliwość bieżącego analizowania pracy robotów oraz reagowania, gdyby występowały jakieś nieprawidłowości.

Wśród firm, które oferują kompleksowe usługi w zakresie implementacji rozwiązań w zakresie automatyzacji, dużym uznaniem cieszy się Mindbox. Szczegółowe informacje na temat jej oferty są dostępne na https://mindboxgroup.com/pl/.

Materiał przygotowany przez Mindbox