Zamek Boldt znajduje się na wyspie Heart w stanie Nowy Jork – wybudował go amerykański milioner jako walentynkowy prezent dla swojej żony. Zamek Boldt znajduje się na wyspie Heart w stanie Nowy Jork – wybudował go amerykański milioner jako walentynkowy prezent dla swojej żony. Shutterstock
Technologia

Inspirowane miłością

Węgierski zamek Bory budowany był przez wiele lat przez Jenő Boryego. Wiele elementów wystroju nawiązuje do jego ukochanej żony.Shutterstock Węgierski zamek Bory budowany był przez wiele lat przez Jenő Boryego. Wiele elementów wystroju nawiązuje do jego ukochanej żony.
Na świecie istnieje wiele miejsc o szczególnie ciekawej historii. Powstanie niektórych zainspirowane było uczuciem do kobiety lub ojczyzny. Należą do nich zamki, parki, pałace i dom w kształcie ufo.

Na Rzece Świętego Wawrzyńca między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi znajduje się niewielka wyspa zwana Heart (Wyspa Serca). Na niej wznosi się jedna z największych atrakcji stanu Nowy Jork, czyli zamek Boldt. Rezydencja została zbudowana przez ekscentrycznego amerykańskiego milionera George’a Boldta. Ten znany nowojorski hotelarz kupił grunt na niewielkiej wyspie tuż przy granicy z Kanadą i wzniósł tam drewniany dom letniskowy, w którym spędzał z żoną każdą wolną chwilę. W 1900 r. postanowił, że siedzibę zamieni w zamek – jako dar miłości dla żony.

Wiedza i Życie 2/2024 (1070) z dnia 01.02.2024; Architektura; s. 42
Reklama