Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Pulsar - najnowsze informacje naukowe. Shutterstock
Technologia

Grafen długo się opierał, lecz wreszcie przewodzi

Ta dwuwymiarowa struktura węglowa miała zrewolucjonizować przemysł elektroniczny. Uzyskanie opartego na niej półprzewodnika było jednak dużym problemem. Właśnie udało się go rozwiązać.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Materiały półprzewodnikowe to takie, które posiadają niewielką (poniżej 3 eV) przerwę energetyczną – parametr, który determinuje zdolność przewodzenia. W izolatorach nie ma przepływu prądu, ponieważ dla nich wartość tej przerwy jest zbyt duża. Półprzewodniki natomiast – bez których nie byłoby tranzystorów, diod i całej współczesnej elektroniki – mogą przewodzić, ale tylko pod pewnymi warunkami. W grafenie przerwa energetyczna jest zerowa, co uniemożliwia jego zastosowanie w tej gałęzi technologii. A raczej uniemożliwiało: zespół Walta de Heera z Tianjin University i Georgia Institute of Technology opracował metodę wytwarzania półprzewodnika grafenowego na węgliku krzemu (SiC), o czym informuje w „Nature”.

Idea leżąca u podstaw metody de Heera jest znana od lat – to tzw. epitaksja, czyli wzrost kryształu na podłożu krystalicznym. Tu jest nim właśnie węglik krzemu, który poddaje się sublimacji tak, że pozostałe na powierzchni atomy węgla krystalizują, formując charakterystyczną strukturę plastra miodu. Wyhodowany w ten sposób grafen można nazwać epitaksjalnym lub epigrafenem.

Zespół de Heera umieścił 2 chipy SiC (źródła i wzrostu) wewnątrz cylindra grafitowego. Ten wygrzewano przez godzinę w atmosferze argonu w temperaturach w zakresie 1300 1500 st. C. Po odparowaniu krzemu, na powierzchni chipa wzrostu uzyskano warstwę półprzewodzącego epigrafenu (SEG), którego przerwa energetyczna wynosiła 0,6 eV, a ruchliwość ładunków elektrycznych przekroczyła tą dla krzemu dzisięciokrotnie.

Autorzy pracy mają nadzieje, że jeśli ich metoda da dobre wyniki w większej skali, to półprzewodzący epigrafen w końcu zacznie być wykorzystywany w nanoelektronice.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną